Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2020, 12:10 Aktualizované dňa 05.05.2020 o 12:39

Šramko končí vo funkcii. Ministerstvo vyhlásilo verejné výberové konanie

Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko končí vo funkcii, o jeho miesto sa záujemcovia môžu prihlásiť počas troch týždňov.

Šramko končí vo funkcii. Ministerstvo vyhlásilo verejné výberové konanie
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Súčasný predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RPRZ) Ivan Šramko končí vo svojej funkcii po vypršaní funkčného obdobia, oznámil to dnes na brífingu minister financií Eduard Heger (OĽaNO). Zároveň vyhlásil verejné výberové konanie na pozíciu predsedu Rady. 

"Máme tu zákon o rozpočtovej zodpovednosti a ľudí, ktorí dlhé roky poukazovali na zdravie verejných financií. Práve teraz prichádza na ich slová," podľa ministra financií sa práve počas koronakrízy ukázalo, že krajiny, ktoré boli rozpočtovo zodpovedné, situáciu zvládajú lepšie. 

"Základnou otázkou je, či Slovensko patrí k rozpočtovo zodpovedným krajinám,"  povedal minister.

Šramko už kandidovať nebude 

"Vítam, že tento proces sa spustil. V roku 2011 schválenie zákona o rozpočtovej zodpovednosti považujem za jeden z najdôležitejších zákonov, ktoré boli prijaté, spolu s prijatím eura," povedal odchádzajúci predseda RPRZ Šramko. Jemu samému už opätovne sa uchádzať o miesto predsedu zákon neumožňuje. 

O miesto predsedu RPRZ sa budú môcť prihlásiť uchádzači v najbližších troch týždňoch a následne bude prebiehať verejné výberové konanie pred komisiou. Tá bude zložená z ekonómov a rôznych odborníkov.

Mandát predsedu Ivana Šramka sa skončil 26. júna minulého roka a jeho nástupcu stále nezvolili. Heger si želá, aby sa novým predsedom stal rovnako rešpektovaný ekonóm, akým je Šramko.

​Komisia rozhodne o troch vhodných kandidátoch a svoj návrh predloží Národnej rade SR.

Rezort financií tiež rokuje o nastavení bankového odvodu na Slovensku, povedal Heger, nechcel však zatiaľ hovoriť o detailoch, kým nebude konkrétna dohoda. 

Vznik inštitúcie 

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vznikla v roku 2012 ako nezávislý orgán monitorovania a hodnotenia vývoja hospodárenia Slovenskej republiky a hodnotenia plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti.

Prostredníctvom profesionálnej práce a na základe najmodernejších analytických nástrojov by rada mala nastavovať zrkadlo vláde, zlepšiť informovanosť verejnosti v oblasti verejných financií a umožniť kvalitnejšie rozhodovanie pre národnú radu, uvádza Rada na svojej stránke. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.