Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2020, 11:31

Recesia eurozóny bude miernejšia, než sa čakalo, ukázal prieskum

Podľa analytikov eurozónu čaká "ploché" a zdĺhavé oživenie.

Recesia eurozóny bude miernejšia, než sa čakalo, ukázal prieskum
Zdroj: Reuters

Ekonomika eurozóny klesne menej, ako naznačujú najpesimistickejšie predpovede, ale jej ožívanie môže byť pomalé a postupné.

Ukázal to v pondelok prieskum Európskej centrálnej banky (ECB) medzi prognostikmi, ktorý sa koná každý kvartál pod názvom Prieskum profesionálnych prognostikov (Survey of Professional Forecasters - SPF).

​Prognostici v prieskume, ktorý je kľúčový pri prijímaní politických rozhodnutí ECB, odhadujú, že sa hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v roku 2020 zníži o 5,5 percenta a následne v roku 2021 vzrastie o 4,3 percenta.

Štáty v regióne začínajú totiž od mája pomaly uvoľňovať obmedzenia spojené s pandémiou koronavírusu.

Miernejší scenár 

Prezidentka ECB Christine Lagardová minulý týždeň uviedla, že banka tento rok vidí pokles ekonomiky o päť percent až 12 percent.

To ukazuje, že pondelkový výsledok prieskumu medzi prognostikmi je bližšie k „miernejšiemu“ scenáru recesie ECB.

Podľa prieskumu najvhodnejším opisom prognostického profilu celkovej úrovne HDP je pravdepodobne prudký pokles smerom nadol na konci prvého kvartálu a na začiatku druhého štvrťroka s "plochým" a zdĺhavým oživením.

Inými slovami, návrat ekonomiky na úroveň pred koronakrízou si vyžiada pomerne dlhý čas. Prieskum sa uskutočnil medzi 31. marcom a 7. aprílom.

Nižšia inflácia 

Prognostici ďalej predpovedajú v tomto roku infláciu na úrovni 0,4 percenta namiesto 1,2 percenta, ktoré očakávali pred tromi mesiacmi.

Aj inflačná prognóza pre rok 2021 sa znížila na 1,2 percenta z 1,4 percenta.

Projekcie pre rok 2024 sa zatiaľ nezmenili a prognostici očakávajú rast HDP eurozóny o 1,4 percenta a infláciu na úrovni 1,7 percenta.

Väčšina respondentov uviedla, že akákoľvek "normalizácia" bude pravdepodobne postupná a nezačne sa skôr ako v treťom štvrťroku, ukázal prieskum.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.