Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2020, 10:25 Aktualizované dňa 05.05.2020 o 11:29

Elektronické voľby sú súčasťou programu vlády. Ich realizácia je však neistá, pripustila Remišová

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová dnes predstavila plán informatizácie Slovenska na najbližšie štyri roky.

Elektronické voľby sú súčasťou programu vlády. Ich realizácia je však neistá, pripustila Remišová
Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Do informatizácie sme za posledných desať rokov naliali viac ako jednu miliardu eur," povedala dnes na brífingu podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí).

Podľa nej však Slovensko dnes v elektronických službách občanom zaostáva v ich základoch.

"Je paradox, že Slovensko je krajina, ktorá má špičkových programátorov a na druhej strane tie služby štátu vyzerajú tak, ako vyzerajú," povedala Remišová. 

Štyri oblasti 

Zmeny sa majú podľa Remišovej týkať štyroch oblastí. "Prvým základným pilierom je transparentné štátne IT," povedala. 

"Druhým základným princípom budú funkčné služby pre občana, chceme viac počúvať, čo nám používatelia hovoria,"  povedala. Samozrejmosťou by mal byť prístup k všetkým službám cez mobil.

"Aby občan mal prístup k elektronickým službám štátu nech je kdekoľvek, nech je to kedykoľvek a z akéhokoľvek zariadenia," dodala Remišová. 

Tretím princípom je podľa Remišovej dôraz na hodnotu za peniaze. Dôležitá je tiež "informatizácia bez korupcie, budeme aktívne bojovať s nekalými praktikami," dodala vicepremiérka. 

Téma elektronického hlasovania 

Súčasťou programového vyhlásenia vlády je aj elektronické hlasovanie. "Vláda po zvážení bezpečnostných rizík zavedie popri klasickom hlasovaní aj elektronické hlasovanie vo voľbách, aby tak mohli slobodne hlasovať všetci občania bez ohľadu na to, kde v zahraničí sa v deň volieb
nachádzajú," píše sa v programovom vyhlásení. 

Remišová však pripustila, že elektronické voľby boli najmä iniciatívou OĽaNO a do najbližších volieb sa  nemusia stať skutočnosťou, keďže elektronické hlasovanie so sebou prináša veľa rizík. 

"Voľby cez internet v súčasnosti fungujú len v jedinej krajine, ktorou je Estónsko a aj tam odborníci na kybernetickú bezpečnosť hovoria o viacerých hrozbách," podľa Remišovej je dôležitejšie sústrediť sa na zlepšenie prístupu elektronických služieb pre občanov.

"Elektronické voľby nie sú ľahký oriešok," povedal Ján Hargaš, jeden z nových poradcov vicepremiérky pre informatizáciu.

Inteligentná karanténa 

Podľa Remišovej je aplikácia projektu inteligentnej karantény už v App store, ešte však nie je dotiahnutá posledná vec, jej monitoring.

"Na to bude potrebná ešte zmena legislatívy, v dohľadnej dobe by sa toto riešenie malo zaviesť, výrazne odbremení štátnu karanténu," dodala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.