Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2020, 21:22 Aktualizované dňa 06.05.2020 o 21:28

Slovensko predalo štátne dlhopisy za štyri miliardy eur. Je to najviac v histórii strednej a východnej Európy

Transakcia predstavuje najväčší predaj štátnych dlhopisov v regióne strednej a východnej Európy v histórii.

Slovensko predalo štátne dlhopisy za štyri miliardy eur. Je to najviac v histórii strednej a východnej Európy
Zdroj: TASR/Michael Probst

Slovenská republika začiatkom mája úspešne vstúpila na medzinárodné kapitálové trhy s novou dvojitou emisiou 5-ročných dlhopisov v hodnote dve miliardy eur a 12-ročných dlhopisov rovnako v hodnote dve miliardy.

Transakcia v spoločnej hodnote štyri miliardy eur predstavuje najväčší predaj štátnych dlhopisov vydaných SR, ako aj najväčší predaj štátnych dlhopisov v regióne strednej a východnej Európy v histórii.

V stredu večer o tom informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Veľký záujem investorov 

Transakcia tiež podľa agentúry vyvolala najväčší záujem investorskej komunity v histórii slovenských emisií štátnych dlhopisov, s celkovým dopytom viac ako 15 miliárd eur. Z toho 7,6 miliardy eur pre 5-ročný a 7,4 miliardy eur pre 12-ročný dlhopis.

"Zloženie investorov bolo veľmi dobre diverzifikované po geografickej stránke aj z pohľadu typu investorov," konštatoval ARDAL. O 5–ročný dlhopis malo záujem približne 210 investorov zo Spojeného kráľovstva, Rakúska, Nemecka, krajín Beneluxu, Škandinávie, Švajčiarska, Francúzska či Slovenska.

Záujemcov tvorili správcovské spoločnosti, banky a privátne banky, centrálne banky a oficiálne inštitúcie.

Banky či poisťovne 

O 12-ročný dlhopis prejavilo záujem 250 investorov z Rakúska, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Francúzska, Slovenska, krajín Beneluxu, Škandinávie aj Švajčiarska.

Podľa typu investorov išlo o správcovské spoločnosti, banky a privátne banky, poisťovne a penzijné fondy, centrálne banky a oficiálne inštitúcie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.