Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2020, 13:25 Aktualizované dňa 07.05.2020 o 19:25

Ministerstvo hospodárstva predstavilo svoju pomoc pre cestovky. Zájazdy by mohli odložiť o rok

Ján Oravec, štátny tajomník na ministerstve hospodárstva, dnes predstavil plán pomoci cestovkám. 

Ministerstvo hospodárstva predstavilo svoju pomoc pre cestovky. Zájazdy by mohli odložiť o rok
Zdroj: Pixabay

Koronakríza ťažko zasiahla aj cestovné kancelárie. Viaceré už napríklad na refundáciu zrušených zájazdov nemajú peniaze, HN o tom informovali začiatkom apríla

Ján Oravec, štátny tajomník na Ministerstve hospodárstva SR, dnes predstavil plán pomoci cestovkám. 

"Nie je možné prijať ideálne riešenie, chceme nájsť riešenie, ktoré nedá Čierneho Petra do rúk len jedného zo zainteresovaných," povedal na brífingu Oravec.  

Na nedeľnú koaličnú radu ministerstvo predloží nárvrh novely zákona o zájazdoch, ktorý umožní cestovným kanceláriám odklad realizácie zájazdu až do augusta 2021. Klienti, okrem vybraných skupín, tak nezískajú späť peniaze za zakúpenú dovolenku.

Majú 16 mesiacov na dohodu

"Včera sme zaslali zúčastneným návrh legislatívneho riešenia. Cestovná kancelária bude môcť odložiť realizáciu zájazdu do konca augusta 2021," povedal Oravec. Má tak 16 mesiacov na to, aby dospela s klientom k dohode. 

"Ide o to, aby cestovná kancelária mala právo navrhnúť klientovi zmenu pôvodne dohodnutej zmluvy a zašle mu oznámenie o tejto zmene a klient má 14 dní na to, aby sa dohodol s cestovnou kanceláriou na zmenených parametroch zájazdu," priblížil Oravec.

Toto opatrenie má pomôcť cestovným kanceláriám finančne zvládnuť najbližšie obdobie. Podľa štátneho tajomníka sa totiž až tretina cestoviek nachádza vo veľmi ťažkej situácii a hrozí im bankrot.

"Sociálne slabší klienti môžu také riešenie odmietnuť a požiadať o plné vrátenie," dodal však. 

Cestovná kancelária by podľa Oravca mala možnosť ponúknuť zmenu a klient by mal 14 dní na to, aby sa s cestovkou dohodol.

Kategórie pre klientov

Klienti, ktorí by mohli mať nárok na vrátenie peňazí, by mali spadať do jednej z týchto kategórií:

  • Na úrady práce sa dostali po 13. marci, pretože prišli o zamestnanie kvôli opatreniam voči šíreniu koronavírusu 
  • Podnikatelia, ktorých prevádzky podstatne utrpeli a čerpali peniaz z ochranných opatrení vlády
  • Osamelí rodičia, ktorí čerpali karanténnu OČR
  • Tehotné matky 

Ak cestovné kancelárie nebudú mať financie ani na vysporiadanie záväzkov voči týmto klientom, budú môcť požiadať komerčné banky o poskytnutie zvýhodneného, štátom garantovaného úveru. Na tieto účely vláda zriadila fond, v ktorom sa nachádza 57 miliónov eur a následne by sa mal rozšíriť o 500 miliónov eur mesačne.

„Komerčné banky budú poskytovať pôžičky, ktorých parametre sú nadefinované tak, by mali byť na štyri alebo päť rokov, mali by byť buď bez úroku, alebo s veľmi nízkym úrokom a s 12-mesačným odkladom splátky istiny," spresnil štátny tajomník.

Návrh novely zákona o zájazdoch ministerstvo predloží v nedeľu na koaličnú radu. Ak návrh prejde, vláda ho predloží na rokovanie parlamentu. Zavedenie novely praxe sa tak podľa štátneho tajomníka očakáva v priebehu „niekoľkých dní až týždňov.“

Cestovky kroky vlády oceňujú

Cestovné kancelárie oceňujú, že vláda ich problémy rieši. "Situácia je veľmi náročná, vzhľadom na to, že v zahraničí máme momentálne predplatby v hodnote viac ako 3,7 milióna EUR, čo je stále viac, ako sme mali tržby z predajov na fisrt momenty", hovorí Hana Ivanová, marketingová riaditeľka Firo-tour.

"Musíme počkať na finálne znenie zákona, ale je dobré, že to už vláda začala riešiť," pridáva sa Alica Šipošová, marketingová riaditeľka Kartago tours.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.