Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2020, 10:05 Aktualizované dňa 14.05.2020 o 10:51

Zamestnanci Nexisu protestujú pred Úradom vlády. Stroje stoja, štát sa nečinne prizerá, tvrdia

Väčšina zamestnancov firmy Nexis Fibers je od pondelka doma.

Spor medzi firmami Nexis Fibers a Chemes Humenné sa dostal až pred Úrad vlády. Zamestnanci výrobcu priemyselných vlákien Nexis tam dnes protestujú po tom, ako musela firma úplne odstaviť stroje. 

Väčšina zamestnancov je od pondelka doma. Chemes firme v sobotu odstavil dodávky demineralizovanej vody a v nedeľu aj dodávky tlakového vzduchu.

"Nexis platí, Chemes nedodáva. Stroje Nexisu stoja. Štát sa nečinne prizerá," skandovali pracovníci Nexisu pred dnešným rokovaním vlády. 

"Žiadame vládu, aby zakročila. My nie sme doma z dôvodu, že je Covid-19, ale kvôli jednému pánovi, ktorý je majiteľom celého areálu Chemes," hovorí jeden z protestujúcich. 

Chemes tvrdí, že výrobca priemyselných vláken, sídliaci v priemyselnom parku tohto výrobcu energií, jej za energie riadne neplatí a nikdy sa nechcel a ani nechce dohodnúť.

"Nemôžeme trpieť svojvôľu Nexisu donekonečna," uviedol vo svojom stanovisku.

Nexis argumentuje, že si plní všetky povinnosti, firma zavádza a účtuje si niekoľkonásobne viac, než sú trhové ceny.

Do sporu sa vložil aj minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa neho je ohrozených 400 pracovných miest a na ich zachovanie je treba využiť prostriedky právneho štátu.

"Mám pocit, že ďalšie vyjednávania nič neprinesú preto, lebo spoločnosť Chemes nemá záujem sa dohodnúť, iba naťahujú čas. Čo však má zmysel, je využiť všetky prostriedky právneho štátu, konkrétne tu máme jedno trestné oznámenie za vydieranie," povedal Sulík.

Minister sa chce informovať u ministra vnútra o stave tohto trestného oznámenia. "Myslím si, že takto dokážeme nastoliť právny štát aj v priemyselnom parku v Humennom," dodal.

Sulík minulý týždeň osobne s firmami rokoval, no k dohode napriek tomu nakoniec nedošlo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.