Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2020, 12:30 Aktualizované dňa 20.05.2020 o 14:35

Matovič a Sulík predstavili detaily dohody o nájmoch. Premiér adresoval výzvu prenajímateľom

Vláda chce prenajímateľov priviesť k tomu, aby určitú časť nájmu odpustili, budú tak mať nájomné vyplatené skôr.

Matovič a Sulík predstavili detaily dohody o nájmoch. Premiér adresoval výzvu prenajímateľom
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Vláda poskytne príspevok na nájom nájomcom, ktorí mali z hygienických dôvodov zatvorené svoje prevádzky.

​Informoval o tom premiér Igor Matovič na brífingu po stredajšom rokovaní vlády.

V prípade, ak prenajímateľ poskytne nájomcovi 50-percentnú zľavu, zvyšných 50 percent doplatí štát.

Ak prenajímateľ poskytne len 20-percentnú zľavu, rovnakým podielom prispeje aj štát a zvyšných 60 percent zaplatí nájomca v splátkach, rozložených na 48 mesiacov.

Ak prenajímateľ neodpustí nájomcovi nič, nájomca splatí nájomné rozložené tiež na 48 mesiacov.

Vládna garnitúra chce takto prenajímateľov priviesť k tomu, aby určitú časť nájmu odpustili, budú tak mať nájomné vyplatené skôr.

Matovič hovorí o troch možnostiach

"V prípade, ak prenajímateľ zľaví z nájmu 50 percent za obdobie, keď mal nájomca zatvorenú svoju prevádzku, tak druhú časť bude tvoriť príspevok štátu, čiže štát preplatí zvyšok nájmu a nájomca nebude v tom prípade platiť nič. Z informácií, ktoré máme, tak toto bude na Slovensku najbežnejšia situácia," vysvetlil Matovič.

Ďalšou možnou situáciou podľa premiéra môže byť, že prenajímateľ nie je až taký ústretový a dá zľavu z nájomného 40 percent, štát tak prispeje na nájom tiež 40 percent.

"Nájomcovi zostane zaplatiť 20 percent z nájmu s tým, že bude mať rozložené splátky nájmu na 48 mesiacov, počas ktorých nebude môcť prenajímateľ nájom zvyšovať ani dať nájomcovi výpoveď," priblížil ďalej predseda vlády.

Tretia možná situácia môže podľa Matoviča nastať, ak prenajímateľ nemá žiadne pochopenie pre nájomcu a chce mať všetko nájomné zaplatené.

"V tom prípade by nájomca musel splatiť všetko, ale mal by to rozložené na 48 mesiacov s tým, že nájomcovi nemôže 48 mesiacov dať výpoveď a taktiež mu nebude môcť nájom zvyšovať počas 48 mesiacov," doplnil premiér.

Výzva prenajímateľom 

Vláda podľa Matoviča vyzýva prenajímateľov priestorov, aby prejavili pochopenie voči svojim nájomcom. Dúfa, že najvyužívanejšou bude možnosť s 50-percentným príspevkom štátu.

"Ak už nájomcovia medzičasom zaplatili nájom, výhodu si budú môcť uplatniť na presne také obdobie, ako zaplatili nájom," upozornil premiér. Ak napríklad zaplatili nájomcovia nájom za 6 týždňov, tak výhodu si podľa neho budú môcť uplatniť počas 6 týždňov, keď príslušný zákon začne platiť.

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka bude refundácie nájomného realizovať Ministerstvo hospodárstva.

"Očakávam, že na rokovanie vlády by riešenie mohlo byť predložené ešte v máji. Začiatkom júna bude ďalšie zasadnutie parlamentu, na júnovej schôdzi by sme príslušnú legislatívu mohli schváliť. Keď to následne podpíše pani prezidentka, pôjde predpis na zverejnenie do Zbierky zákonov. Tým dňom, keď to v nej bude zverejnené, nadobudne platnosť. Od toho dňa bude možné príslušné žiadosti podať na ministerstvo hospodárstva, ktoré ich bude môcť začať vybavovať," dodal Sulík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.