Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2020, 11:32

80 percent Slovákov chce mať v nedeľu zavreté obchody, ukázal prieskum

Až 81 percent považuje zákaz nedeľného predaja pre pandémiu ochorenia COVID-19 za správny.

80 percent Slovákov chce mať v nedeľu zavreté obchody, ukázal prieskum
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Drvivá väčšina slovenských spotrebiteľov sa prikláňa k názoru, že maloobchodné predajne potravín môžu ostať zatvorené v nedeľu aj do budúcna. Jednoznačne s tým súhlasí 59 percent a skôr súhlasí 21 percent opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse, ktorý prebiehal 5.-7. mája na vzorke tisíc opýtaných.

Zavreté obchody v nedeľu nám neprekážajú

Až 81 percent považuje zákaz nedeľného predaja pre pandémiu ochorenia COVID-19 za správny. Nedeľné obmedzenie v prípade supermarketov či väčších potravín neprekáža dokonca až 90 percent opýtaných.

Bez ohľadu na vek sú spotrebitelia v otázke, či im vadí aktuálne obmedzenie predaja v nedeľu, jednotní. Až 84 percentám mladých spotrebiteľov od 18 do 25 rokov nevadí súčasný stav a vo vekovej kategórii od 56 rokov je súhlas so súčasným stavom ešte vyšší.

Výsledky prieskumu

Nedeľný predaj potravín je dôležitý len pre desať percent slovenských spotrebiteľov, ktorým jeho nedostupnosť vyslovene prekáža. Tento postoj sa vyskytuje v najväčšej miere medzi mladými spotrebiteľmi vo veku 18 až 25 rokov a tiež v Bratislavskom kraji.

​Pri vekovej kategórii nad 56 rokov sa záujem o nedeľné nákupy v supermarketoch pohyboval na úrovni len päť až šesť percent.

V prieskume sa zúčastnila aj vzorka ľudí pracujúcich v maloobchode. Z výsledkov vyplýva, že im súčasný stav vyhovuje. Vyjadrilo sa tak 99 percent opýtaných, čo je o desať percent viac než u zvyšku populácie. Až 88 percent pracovníkov v maloobchodných predajniach si praje, aby ostali tieto obchody zatvorené aj po odznení koronakrízy.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.