Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2020, 11:38 Aktualizované dňa 20.05.2020 o 18:54

Cestovky dostanú vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy. Sulík priznal inšpiráciu v Česku

Ľudia nad 70 rokov budú môcť dostať svoje peniaze za zájazdy hneď.

Cestovky dostanú vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy. Sulík priznal inšpiráciu v Česku
Zdroj: TASR

Cestovné kancelárie dostanú vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy pre situáciu okolo nového koronavírusu. Informoval o tom podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovom brífingu po stredajšom rokovaní vlády. Návrh zákona o zájazdoch dnes schválil aj parlament. Ľudia nad 70 rokov budú môcť dostať svoje peniaze za zájazdy hneď.

Ako vyplýva z materiálu z dielne ministra hospodárstva, ktorý v stredu schválila vláda, ak pre mimoriadnu situáciu na Slovensku alebo pre podobnú situáciu v cieľovom mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu, cestovná kancelária môže zákazníkovi navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde, alebo mu zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy.

„Cestovná kancelária je povinná dohodnúť sa s cestujúcimi na poskytnutí náhradného zájazdu najneskôr do 31. augusta 2021,“ dodali v materiáli z dielne ministra hospodárstva. Ak sa tak nestane, platí, že cestovná kancelária od zmluvy odstúpila a je povinná cestujúcemu vrátiť všetky platby, najneskôr do 14. septembra 2021.

„Ak je napriek mimoriadnej situácii z dôvodu ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike alebo obdobnej situácie v cieľovom mieste alebo v ktoromkoľvek mieste trasy zájazdu možné poskytnúť zájazd podľa zmluvy o zájazde a cestujúci nesúhlasí s poskytnutím zájazdu, je povinný o tom písomne informovať cestovnú kanceláriu najneskôr 30 dní pred začatím zájazdu,“ dodali v materiáli. Cestovná kancelária je potom povinná do 14 dní zaslať oznámenie o náhradnom zájazde.

Vláda v kontexte zájazdov takisto navrhla, aby bol vládny návrh zákona schválený parlamentom v skrátenom legislatívnom konaní. Môže totiž dôjsť k značným hospodárskym škodám. „Cieľom návrhu zákona je zmiernenie ekonomických následkov na cestovné kancelárie a cestujúcich, a to ako reakcia na aktuálnu situáciu týkajúcu sa šírenia ochorenia COVID-19,“ dodali v materiáli.

„Inšpirovali sme sa Českou republikou,“ uviedol Sulík. Takéto riešenie prijalo už 12 krajín. „Dali sme si však veľmi záležať na skupinách, ktoré budú od tohto pravidla oslobodené,“ dodal Sulík na margo toho, že ľudia nad 70 rokov môžu v prípade záujmu svoje peniaze dostať hneď. „Tam už ten jeden rok môže spôsobiť veľa, čo sa týka zdravotného stavu,“ myslí si Sulík.

Na preplatenie zájazdu ihneď budú mať nárok aj tehotné ženy a ľudia, ktorí sa v dôsledku koronakrízy stali nezamestnanými.

„Ak by hrozilo, že by sa nejaká cestovná kancelária dostala do insolventnosti kvôli vyplateniu tých niektorých skupín klientov, tak v tom prípade zo štátneho fondu, za týmto účelom vytvoreným, sa poskytne účelová pôžička na vykrytie cashflow,“ uzavrel premiér.

Práva spotrebiteľov 

Spotrebiteľské Centrum upozorňuje, že novela zákona o zájazdoch porušuje práva spotrebiteľov a je v rozpore so smernicou Európskej únie. Slovensku za nerešpektovanie práv spotrebiteľov podľa organizácie hrozia žaloby.

Spotrebiteľské združenia sa chcú obrátiť na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby schválený návrh zákona nepodpísala.

Doposiaľ platný zákon o zájazdoch podľa Spotrebiteľského Centra poskytoval všetky možnosti na vyriešenie súčasnej situácie, a dokonca počíta aj s nepredvídateľnými situáciami, keď sa zájazd nezrealizuje.

"Mnohé cestovné kancelárie vzniknutú situáciu vyriešili v súlade s platným zákonom a po dohode so svojimi klientmi. Preto novela zákona ako neadekvátny zásah do práv spotrebiteľa nemá reálne opodstatnenie. Zákon je neférový a jednostranne zvýhodňuje cestovné kancelárie," tvrdí Miroslav Antoňak zo Spotrebiteľského Centra.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.