Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2020, 13:21

Zákaz nedeľného predaja? Nay navrhuje kompromis

Podľa predstáv predajcu elektroniky by si zamestnanci, ktorí nechcú v nedeľu pracovať, mohli uplatniť výhradu vo svedomí.

Zákaz nedeľného predaja? Nay navrhuje kompromis
Zdroj: Nay

Spoločnosť Nay je proti zákazu nedeľného predaja. Ponúka však kompromisný návrh, ako nechať obchody otvorené a umožniť zamestnancom, ktorí o to majú záujem, aby nemuseli v posledný deň v týždni pracovať.

Podľa predstáv predajcu elektroniky by si títo zamestnanci mohli uplatniť výhradu vo svedomí a odmietnuť v nedeľu nastúpiť do práce. Nedeľná práca v maloobchode by tak fungovala na dobrovoľnej báze.

Prinesie to viac nevýhod, varuje Nay

​Zamestnanci, ktorí chcú napríklad využiť víkendový príplatok, by tak v nedeľu mohli v obchodoch zabezpečiť riadny predaj.

V Nay sú presvedčení, že zatvorenie obchodov v siedmi deň týždňa prinesie viac nevýhod ako výhod pre zamestnancov, zákazníkov aj pre firmy, čo pandémia koronavírusu ešte podľa spoločnosti posilnila.

"Nedeľný obrat našej spoločnosti tvorí približne 15 percent. Doterajšie skúsenosti so zavretými nedeľami a štátnymi sviatkami nás naučili, že obrat, ktorý spoločnosť stratí počas takýchto dní, sa nevráti väčším obratom počas iných dní, určite nie v plnej miere. Strata obratu sa negatívne prenesie do výsledku firmy a následne aj do miezd pracovníkov," tvrdí Nay s tým, že by to spôsobilo prepúšťanie.

Spory v koalícii

Výhrada svedomia je koncept umožňujúci riešiť závažné konflikty svedomia. Na jej základe môže človek odmietnuť konať niečo, čo je v príkrom rozpore s jeho svedomím. Na Slovensku je výhrada svedomia zavedená v medicínskej praxi, čo napríklad spôsobuje, že niektorí lekári odmietajú vykonávať interrupcie.

​V januári rezonoval v spoločnosti prípad, kedy v košickej lekárni odmietli zákazníčke vydať antikoncepciu. Lekárnička si totiž uplatnila výhradu vo svedomí.

Aktuálne sú na Slovensku predajne v nedeľu zavreté kvôli koronavírusu. Posledný deň v týždni totiž slúži ako sanitárny. To však rozprúdilo debatu, či túto prax nezachovať aj po prekonaní pandémie. V parlamente sa už objavili dva opozičné návrhy zákonov, ktoré by zákaz zaviedli natrvalo.

Táto otázka zároveň spôsobuje trenice v koalícii. Kým OĽaNO s premiérom Igorom Matovičom a Sme rodina sú za to, aby boli obchody v nedeľu zavreté, SaS a Za ľudí sú proti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.