Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2020, 11:47

Slováci sa obávajú budúcnosti. Polovica odmieta robiť väčšie nákupy

Medzi Slovákmi sa výrazne zvýšil pesimizmus ohľadne vývoja ich finančnej situácie.

Slováci sa obávajú budúcnosti. Polovica odmieta robiť väčšie nákupy
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Po prepuknutí pandémie choroby covid-19 plánuje viac Slovákov odložiť väčšie nákupy pre domácnosť, očakávajú tiež zhoršenie finančnej situácie a vyššiu nezamestnanosť. Vyplýva to z výsledkov aprílového prieskumu verejnej mienky Štatistického úradu SR. 

V apríli už polovica domácností neplánovala v nadchádzajúcom období väčšie nákupy, ako napríklad elektroniky či nábytku.

V marci tento názor zastávala len tretina opýtaných. Zároveň výrazne menej z 1200 oslovených Slovákov zvažovalo spomínané výdavky zvýšiť či aspoň udržať. Ukazovateľ sa tak dostal na najnižšiu úroveň za posledných viac ako šesť rokov. Menej Slovákov tiež plánuje nákup auta.

Rast nezamestnanosti 

Medzi Slovákmi sa výrazne zvýšil pesimizmus ohľadne vývoja ich finančnej situácie. V apríli očakávala zhoršenie už takmer polovica oslovených, kým v marci ich rovnaký názor zastávalo len 17 percent.

Vo štvrtom tohtoročnom mesiaci sa naplnili očakávania o raste nezamestnanosti, ktorá vystúpila na takmer trojročné maximum 6,57 percenta.

Horšie ako počas krízy 

Ministerstvo financií aj centrálna banka očakávajú tento rok kvôli dopadom covidu-19 väčší prepad ekonomiky ako počas globálnej ekonomickej krízy v roku 2009.

Zamestnávatelia v krajine zrušia podľa odhadov desiatky tisíc pracovných miest. V prvom štvrťroku klesla slovenská ekonomika oproti predchádzajúcemu kvartálu o 5,4 percenta, medziročne potom o 3,9 percenta.

Pre druhý štvrťrok očakávajú ekonómovia ďalšie zhoršenie výkonu hospodárstva.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.