Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2020, 12:20

V nedeľu zvykne pracovať takmer tretina Slovákov. Ich počet pomaly klesá

Počet pracujúcich v nedeľu predstavuje v absolútnom vyjadrení približne 786-tisíc zamestnaných.

V nedeľu zvykne pracovať takmer tretina Slovákov. Ich počet pomaly klesá
Zdroj: Reuters

Na Slovensku pravidelne alebo občas pracuje v nedeľu až 31 percent zamestnaných Slovákov. Je to jeden z najvyšších podielov v rámci Európskej únie (EÚ).

Okrem Slovenska má najvyšší podiel pracujúcich v nedeľu Holandsko, Malta, Dánsko a Chorvátsko. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Wood & Company na základe najaktuálnejších údajov Eurostatu za minulý rok.

​​Pravidelne trávi nedeľu v práci 16,3 percenta zamestnaných ľudí na Slovensku, ďalších 14,6 percenta sa týka pracovná nedeľa občas. "Tento vysoký podiel pracujúcich v nedeľu na Slovensku súvisí so zameraním ekonomiky. Silná orientácia na priemysel a k tomu oblasti, ktoré takpovediac nepoznajú dni v týždni, zvyšujú podiel pracujúcich počas posledného dňa v týždni," priblížila analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Najviac v roku 2006

Hoci ide o pomerne vysoký podiel pracujúcich v nedeľu, za posledných 15 rokov došlo k miernemu poklesu. Najväčší podiel pracujúcich v nedeľu, zvyčajne alebo občas, malo Slovensko v roku 2006, a to 36 percent.

Počet pracujúcich v nedeľu predstavuje v absolútnom vyjadrení približne 786-tisíc zamestnaných. Podľa údajov Štatistického úradu SR maloobchod vlani zamestnával v priemere 168-tisíc ľudí, pričom pracovná nedeľa sa týkala mnohých z nich.

V rámci V4 u nás pracuje najviac 

"Odhadujeme teda, vychádzajúc z údajov Eurostatu, že v nedeľu pracuje z iných odvetví ekonomiky (mimo maloobchodu) zvyčajne alebo niekedy ďalších minimálne 650-tisíc až 700-tisíc Slovákov. A to prevažne z priemyselných odvetví, reštaurácií, ubytovacích zariadení, dopravy či poľnohospodárstva, ale aj kultúry. No a v neposlednom rade z radov zdravotníkov, hasičov či policajtov," doplnila Sadovská.

Slovensko má najväčší podiel nedeľňajších pracujúcich v rámci krajín V4, keďže v Českej republike a v Poľsku ide o približne 25 percent, v Maďarsku o 23,1 percenta z celkového počtu pracujúcich mužov a žien. Celkovo v rámci EÚ je najnižší podiel pracujúcich počas nedele v Nemecku, a to na úrovni 19,3 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.