Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2020, 15:33

V košických oceliarňach budú fungovať v skrátenom režime aj najbližšie dve mesiace

Vzhľadom na dôsledky koronakrízy oceliarne využívajú mechanizmus tzv. kurzarbeitu.

V košických oceliarňach budú fungovať v skrátenom režime aj najbližšie dve mesiace
Zdroj: TASR/František Iván

V košických oceliarňach U. S. Steel bude pokračovať aj v mesiacoch jún a júl skrátený pracovný čas.

Zamestnanci za deň, ktorý ostanú doma, dostanú náhradu mzdy vo výške 80 percent. Piatkovú dohodu so zamestnávateľom potvrdil predseda Rady odborov OZ KOVO v hutníckom podniku Juraj Varga.

"Dohodli sme na jún a júl na neprideľovaní práce v takom režime, ako to bolo v mesiaci máj. Bude to s ohľadom na prevádzkové podmienky podľa vyťaženosti jednotlivých liniek v priereze celého podniku aj s príslušnými dcérskymi spoločnosťami," povedal odborársky predák.

Vzhľadom na dôsledky koronakrízy oceliarne využívajú mechanizmus tzv. kurzarbeitu, kde štát prepláca časť miezd zamestnancov, ktorí sú pre pokles výroby doma.

Oceliarsky priemysel a trh s oceľou v Európe čelí problémom už od minulého roka a zlú situáciu umocnila pandémia ochorenia COVID-19.

​V apríli a minulých mesiacoch bol v U. S. Steel skrátený pracovný čas obmedzený na jednu až dve zmeny so 60-percentnou náhradou mzdy.

V hutníckom podniku zároveň pokračujú rokovania o novej kolektívnej zmluve. Platnosť starej bola pôvodne do konca marca, predĺžená je do 30. júna.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.