Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2020, 13:12

Rozpočtový deficit Slovenska je už teraz vyšší, než sa čakalo za celý rok

Príjmy rozpočtu za obdobie od januára do konca mája klesli oproti rovnakému obdobiu minulého roka o desatinu.

Rozpočtový deficit Slovenska je už teraz vyšší, než sa čakalo za celý rok
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Schodok slovenského štátneho rozpočtu, ktorý poznamenala pandémie choroby covid-19, v máji opäť výraznejšie stúpol a prekročil plánovanú hodnotu na celý rok. Vyplýva to z dnešných informácií ministerstva financií, ktoré už skôr zhoršilo odhad tohtoročného vývoja ekonomiky aj hospodárenia štátu.

Rozpočtový deficit Slovenska sa v máji medziročne viac ako zdvojnásobil na takmer 3,14 miliardy eur. Oproti tohtoročnému aprílu sa schodok prehĺbil o ďalších zhruba 717 miliónov eur.

​Predchádzajúci kabinet premiéra Petra Pellegriniho, ktorý v marci vystriedala vláda Igora Matoviča, naplánoval na tento rok schodok štátneho rozpočtu na hotovostnom princípe takmer 2,77 miliardy eur.

Analytici aj nezávislá rozpočtová rada už vlani pri schvaľovaní rozpočtu a pred vypuknutím pandémie covidu-19 upozornili, že hospodárenie štátu bude bez dodatočných opatrení horšie. Matovičova vláda zatiaľ nenavrhla novelu zákona o štátnom rozpočte na tento rok.

Príjmy rozpočtu za obdobie od januára do konca mája klesli oproti rovnakému obdobiu minulého roka o desatinu, ešte rýchlejším tempom sa znížil výnos štátu z daní. Rozpočtové výdavky boli oproti vlaňajšku naopak o 15 percent vyššie.

Slovensko kvôli koronavírusu napríklad zákonom plošne odložilo termín platby dane z príjmov za minulý rok na obdobie po skončení pandémie covidu-19.

Štátny rozpočet je súčasťou verejných financií, ktoré tento rok podľa odhadu rozpočtovej rady skončí v deficite 7,5 miliardy eur, teda 8,7 percenta HDP. Predchádzajúca vláda počítala s deficitom verejných financií na úrovni 0,49 percenta HDP. Ekonómovia pre tento rok predpokladajú kvôli dopadom koronavírusu takisto prepad hospodárstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.