Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2020, 13:46

Aká budúcnosť nás čaká? Grafy ukazujú očakávania slovenských bánk a významných firiem

Ekonomický sentiment je v očakávaniach vývoja ekonomiky pozitívnejší. Stále sa však nachádza v negatívnom pásme.

Aká budúcnosť nás čaká? Grafy ukazujú očakávania slovenských bánk a významných firiem
Zdroj: Reuters

euroSpoločnosti a inštitúcie a vidia budúcnosť slovenskej ekonomiky ružovejšie ako doteraz, vyplýva to z indexu ekonomického sentimentu vyhotoveného CFA Society. Napriek pozitívnejším očakávaniam je vnímanie aktuálnej situácie ako aj tej budúcej stále v negatívnom pásme.

Ekonomický sentiment týkajúci sa aktuálnej situácie sa nachádza na úrovni -85 bodov, pričom -100 je spodná hranica indexu. Oproti aprílu je to veľmi mierne zlepšenie.

Index očakávaní vzrástol v máji z -67 bodov v apríli na -29 bodov. Do prieskumu sa zapojili slovenské banky, univerzity, audítorské spoločnosti či ďalšie významné firmy.

Zdroj: CFA Society

​Podobne silné nárasty indexov očakávaní zaznamenali aj ďalšie veľké ekonomiky. Ekonomické očakávania v eurozóne vzrástli z -69 bodov na -28 bodov. Na podobnú úroveň sa dostali aj očakávania pre USA. Vyhupli z -71 na -29 bodov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.