Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2020, 20:30

NBS vyzýva Slovákov: Nepodceňte splátky dlhov

Národná banka vysiela výzvu spotrebiteľom. Obáva sa totiž, že po uplynutí deväťmesačného moratória budú mať viaceré domácnosti problém so zvládaním dlžôb.

NBS vyzýva Slovákov: Nepodceňte splátky dlhov
Zdroj: Reuters

Ekonomická kríza vyvolaná pandémiou ohrozuje živobytie desiatok tisíc slovenských domácností.

Kombinácia vysokého dlhového bremena a výpadku zárobkov spolu s malými peňažnými vankúšmi znamenajú, že mnoho ľudí nebude schopných plniť si záväzky voči bankám ani po uplynutí deväťmesačného moratória na splátky úverov.

Problémy dlžníkov

„Odhadujeme, že napriek zmierňujúcim sa opatreniam zo strany štátu sa v dôsledku pandémie počet domácností v riziku zvýši o 35- až 48-tisíc domácností, teda o 1,9 percenta až 2,6 percenta,“ píše sa v Správe o finančnej stabilite zverejnenej v utorok.

Riziko v tomto prípade znamená problém pokryť 1,5-násobok životného minima, ktoré je zhruba 210 eur, plus nájom a splátky dlhov.

Národná banka Slovenska preto apeluje na spotrebiteľov, aby si vytvárali finančné rezervy, aby na budúci rok dokázali opätovne nabehnúť na splátkový kalendár.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.