Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2020, 15:50 Aktualizované dňa 05.06.2020 o 17:32

PSA v Trnave sa vracia do úplného normálu, oznámil Matovič

Igor Matovič ocenil, aké prijala fabrika epidemiologické opatrenia.

PSA v Trnave sa vracia do úplného normálu, oznámil Matovič
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Od zajtra začína PSA v Trnave pracovať úplne naplno a otvára aj štvrtú pracovnú smenu. Oznámil to premiér Igor Matovič po návšteve trnavskej automobilky.

"Od soboty sa život v tejto automobilke vracia do normálu. Oceňujem, aké epidemilogické opatrenia prijalo vedenie automobilky," povedal Matovič.

Premiéra na stretnutí s vedením závodu sprevádzal podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger, predseda výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Veľký prepad objednávok 

Spoločne si s veľvyslancom Francúzskej republiky na Slovensku Christophe Léonzim pozreli výrobné linky. Riaditeľ závodu Stéphane Bonhommeau zhrnul dianie vo fabrike za uplynulé týždne. Povedal, že v apríli pocítili prepad objednávok až o 90 percent.

„Podmienkou na opätovné spustenie výroby bolo nielen zabezpečenie bezpečného prostredia pre zamestnancov, ale aj dostatočný počet zadaných objednávok a výhľad na nové objednávky. To sa závodu v Trnave podarilo naplniť aj vďaka tomu, že z jeho výrobných liniek vychádza európske auto roka 2020 - nová generácia modelu Peugeot 208,“ konštatoval.

"Dnes tu vyrábame Citoren C3 a Peugeot 208. Aby sme mohli dúfať, že tu budeme vyrábať ďalší model, musíme preukázať konkurencieschopnosť s ostatnými závodmi, aby sa tu ďalší model mohol vyrábať," hovorí šéf PSA v Trnave.

Kurzarbeit pomohol 

Bonhommeau zároveň poďakoval za podporu z Európskeho sociálneho fondu cez tzv. kurzarbeit. Minister Heger doplnil, že aktuálnym sa stáva prehodnotenie regulácií vo vzťahu k podnikateľskému prostrediu.

Povedal, že pripravia súbor opatrení, ktorý napomôže, aby bola zamestnanosť na Slovensku čo najviac udržateľná. Premiér dodal, že snahou je vytvoriť prostredie s udržateľnými podmienkami.

"V automobilovom priemysle je veľká konkurencia. Ak je cena energií pre závody v zahraničí o tretinu nižšia ako u nás, musíme sa tým zaoberať," dodal Matovič s tým, že "netreba očakávať zázraky v tejto ťažkej dobe".

Zdôraznil, že je zároveň snahou posilnenie sféry výskumu a vývoja a podmienky, ktoré budú výhodné pre investorov s pridanou hodnotou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.