Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2020, 09:09 Aktualizované dňa 09.06.2020 o 11:27

Pád zahraničného obchodu Slovenska: Vývoz aj dovoz klesli o viac ako tretinu

Celkový vývoz tovaru zo Slovenska v apríli v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška klesol o 43 percent.

Pád zahraničného obchodu Slovenska: Vývoz aj dovoz klesli o viac ako tretinu
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zahraničný obchod Slovenska v apríli, teda v čase pandémie choroby covid-19, pokračoval v poklese. Ten sa v porovnaní s marcom ešte prehĺbil.

Aprílový vývoz aj dovoz klesli v medziročnom porovnaní o viac ako tretinu, obchodná bilancia tak zaznamenala najvyšší schodok za posledných najmenej desať rokov. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad.

Pokles takmer o polovicu 

Celkový vývoz tovaru zo Slovenska v apríli v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška klesol o 43 percent na 3,75 miliardy eur. Dovoz sa znížil miernejšie, a to o 36,6 percenta na 4,24 miliardy eur. Dvojciferný pokles zaznamenal slovenských vývoz a dovoz po revízii údajov aj v marci, kedy sa export a import znížili medziročne oveľa menej ako v apríli.

Schodok zahraničného obchodu Slovenska v apríli dosiahol 492 miliónov eur, v predchádzajúcom mesiaci obchodná bilancia po úprave dát vykázala deficit 390 miliónov eur. Tento rok v januári a vo februári vývoz ešte zhodne prevýšil objem dovozu.

Obnova prevádzky 

V apríli obnovili prevádzku dve zo štyroch automobiliek, ktoré produkciu kvôli dopadom koronavírusu prerušili v marci. Automobilový priemysel bol v uplynulých rokoch, kedy si krajina udržala pozíciu najväčšieho výrobcu áut v prepočte na obyvateľa, hlavným motorom rastu slovenského hospodárstva.

Pandémia covidu-19 ovplyvnila výkon slovenského hospodárstva už v prvom štvrťroku, kedy hospodárstvo kleslo medziročne o 3,7 percenta. Ekonómovia očakávajú, že sa v druhom kvartáli hospodárstvo prepadne ešte výraznejšie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.