Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2020, 13:58

Kúpele Brusno sú v nových rukách. Ich predaj stál 5,6 milióna eur

Kúpele v roku 2014 začali reštrukturalizáciu, ale neskôr sa dostali do konkurzu.

Kúpele Brusno sú v nových rukách. Ich predaj stál 5,6 milióna eur
Zdroj: Archív HN

Karvinské Kúpele Darkov kúpili slovenské Kúpele Brusno. Vyhlásené slovenských kúpele, ktoré sa po niekoľkých problémových rokoch ocitli v konkurze, chcú ekonomicky stabilizovať a rozvíjať.

Akvizícia stála Kúpele Darkov 5,6 milióna eur, povedal hovorca kúpeľov Darkov Miroslav Slaný. Vlastníkom Kúpeľov Darkov je investičný fond WF Group Sicav, ktorý ovláda generálna riaditeľka kúpeľov Pavlína Filipi.

"Kúpele Brusno chceme postupne zveľaďovať a rozvíjať, rovnako ako postupne rozvíjame karvinské Kúpele Darkov. Do Brusna prinášame know-how Kúpeľov Darkov, ktoré sú špičkovým pracoviskom a odborným liečebným ústavom zameraným na rehabilitáciu," uviedla Filipi.

Zamestnanci ostanú 

Pri konzervatívnom odhade je podľa nej v súčasnej chvíli predpoklad, že Kúpele Brusno si vyžiadajú investície štyri až päť miliónov eur.

"Kúpele Darkov plánujú v horehronských kúpeľoch primárne zrekonštruovať a dostavať nedokončené wellness centrum s rímskymi kúpeľmi. Následne chcú sprevádzkovať ďalších 170 lôžok, ktorých výstavba nebola dokončená a teraz je stavba už niekoľko rokov zakonzervovaná," uviedol Slaný.

Kúpele Brusno majú cez 100 zamestnancov, Kúpele Darkov ich všetkých prevzali.

"Už dlhšiu dobu sa obhliadame po možných akvizičných príležitostiach. Mali sme pripravené nejaké akvizície v Čechách, ktoré sa nakoniec nezrealizovali. Keď Kúpele Brusno išli do konkurzu, rozhodli sme sa, že ich kúpime," uviedla Filipi.

Problémy robil koronavírus 

Kúpele Brusno sa nachádzajú na Horehroní neďaleko Banskej Bystrice a ich tradícia je dlhá 180 rokov. V roku 2014 začali reštrukturalizáciu, ale neskôr sa dostali do konkurzu.

"Po šiestich rokoch súdnych sporov boli kúpele v konkurze na predaj. O ich kúpe sa uchádzalo päť záujemcov. Najvyššiu ponuku podali Kúpele Darkov," uviedol Slaný.

Podpis kúpnej zmluvy podľa neho komplikovala pandémie koronavírusu a s ňou spojené obmedzenia vrátane uzatvorenia hraníc oboch štátov. Teraz bola akvizícia dokončená.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.