Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2020, 00:00

Dobrý signál aj pre Slovensko: Peniaze rastú rekordne rýchlo

Vývoj naznačuje, že kľúčoví obchodní partneri Slovenska by sa v najbližšom období mohli začať zotavovať z recesie.

Dobrý signál aj pre Slovensko: Peniaze rastú rekordne rýchlo
Zdroj: Dreamstime

Vývoj peňažnej zásoby ukrýva zaujímavý príbeh. Hotovosť v ekonomike eurozóny pribúda rekordným tempom a hoci tieto peniaze nemusia nevyhnutne skončiť v peňaženkách, pre ekonomiku to predstavuje pozitívny signál.


V apríli sa objem hotovosti alebo menovej bázy M1 v ekonomike eurozóny zvýšil o 11,9 percenta na 9,5 bilióna eur, ukazujú údaje Európskej centrálnej banky.

Dopytujú cash
Táto dynamika predstihla obdobie z druhej polovice roku 2015. Historicky pozná eurozóna len dve obdobia, keď bolo tempo rastu objemu peňazí vyššie. Začiatok roku 1999 a záver roku 2009. Obidve fázy boli poznamenané vrcholmi ekonomickej bubliny. V prvom prípade ide o dot.com alebo internetovú bublinu, v druhom prípade ide o realitnú bublinu.


Koľko peňazí v hospodárstve cirkuluje, výraznou mierou ovplyvňuje centrálna banka. Uvo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.