Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2020, 11:09

Zdražovanie je u nás najpomalšie od roku 2018, ceny v doprave dokonca klesli

Tempo medziročnej miery inflácie na Slovensku klesalo tretí mesiac po sebe.

Zdražovanie je u nás najpomalšie od roku 2018, ceny v doprave dokonca klesli
Zdroj: TASR

Ceny tovarov a služieb v máji v medziročnom porovnaní rástli najpomalšie od decembra 2018. Tempo inflácie spomalilo na dve percentá z 2,1 percenta v apríli, informoval dnes štatistický úrad.

Výpočet indexu spotrebiteľských cien znovu ovplyvnili opatrenia zavedené proti šíreniu koronavírusu.

Spotrebiteľské ceny v máji oproti rovnakému obdobiu vlani stúpli vo všetkých sledovaných sektoroch s výnimkou dopravy. Tá zahŕňa aj ceny pohonných hmôt, ktoré medziročne klesli.

Tempo medziročnej miery inflácie na Slovensku klesalo tretí mesiac po sebe. Naďalej však bolo vyššie ako v priemere za celú eurozónu.

Podľa rýchleho odhadu európskeho štatistického úradu Eurostat medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v máji spomalilo na 0,1 percenta z aprílových 0,3 percenta.

Česká republika zaznamenala v máji vyššiu inflácii ako Slovensko. Spotrebiteľské ceny v medziročnom porovnaní spomalili na 2,9 percenta z 3,2 percenta v apríli.

Štatistici uviedli, že tradičné zisťovanie cien v teréne pre výpočet inflácie rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci aj tentoraz ovplyvnili opatrenia proti pandémii chorobe covid-19.

Nezistené ceny štatistici nahradili z iných zdrojov, napríklad z webových stránok. Väčšinu karanténnych opatrení vláda medzitým už zrušila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.