Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2020, 00:00

Šéfanalytik Hagara pre HN: Zásah koronakrízy bude silnejší. Štát musí prísť s novou pomocou

Po porazení koronavírusu treba viac investovať vo verejnom sektore. Časť podpory na naštartovanie ekonomiky môže smerovať aj do spotreby, povedal pre HN šéf Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara.

Šéfanalytik Hagara pre HN: Zásah koronakrízy bude silnejší. Štát musí prísť s novou pomocou
Zdroj: HN / Peter Mayer

Čo vás na nástupe koronakrízy prekvapilo najviac?
Nástup krízy je atypický. Kríza prišla zvonka, nie zvnútra ekonomiky, ako to bolo v roku 2009, keď vyšla z bankového sektora. Podnikatelia prišli o dopyt, lebo ľudia boli v neistote a prišli o príjmy. Zároveň nemali dočasne aj časť zamestnancov. A do tretice tu bol vplyv dodávateľských reťazcov, ktoré bolo ťažké zladiť, keďže kríza prichádzala do jednotlivých častí sveta postupne. Spojením týchto faktorov bol prepad ekonomiky omnoho prudší ako v minulosti. To sme zohľadnili v apríli v dodatočnej daňovej a makroprognóze. Už vtedy sme z údajov z eKasy videli, že prepad v maloobchode, reštauráciách aj ubytovaní je naozaj veľký. A údaje zo zaplateného mýta zase ukázali, že doprava sa tiež výrazne obmedzila.

V aprílovej makroprognóze ste odhadli tohtoročný pokles ekonomiky o 7,2 percenta a budúci rok nárast o 6,8 percenta. NBS naposledy tohtoročný pád vyčíslila na 10,3 percenta. Budete meniť svoje prognózy?
Ekonomika sa za prvý štvrťrok prepadla viac, ako sme očakávali. Rovnako sa zhoršili aj vyhliadky v zahraničí. Svoje najnovšie odhady budeme prezentovať v priebehu dvoch týždňov a v trende prehlbovania poklesu ekonomiky nebudeme výnimkou oproti iným inštitúciám.


Ktoré sektory sa prepadli viac a budú sa možno zotavovať dlhšie?
Niektorým odvetviam sa paradoxne darilo lepšie ako pred krízou. Napríklad ľudia nakupovali viac potravín do domácnosti, keďže trávili čas doma a nemohli chodiť do reštaurácií. Naopak, najmenej to išlo ubytovacím službám, kde dochádza len k veľmi postupnému oživeniu. Podobne je to pri umení, zábave a športe, kde bude návrat do normálu len veľmi pomalý.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.