Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2020, 10:22 Aktualizované dňa 19.06.2020 o 10:37

Nezamestnanosť stále rastie. Prekročila trojročné maximum

Vrátili sme sa tri roky dozadu v čase. Takto zle sme na tom boli naposledy v máji 2017.

Nezamestnanosť stále rastie. Prekročila trojročné maximum
Zdroj: Archív HN

Aj minulý mesiac pokračovalo pandemické sekanie pracovného trhu. V apríli sme videli najdramatickejší skok v miere ľudí bez práce v histórií, z marcového 5,19 na aprílový 6,57.

V máji stúpanie pokračovalo, i keď už menej výrazne. Úrady práce mali na konci mesiaca o takmer pätnásťtisíc uchádzačov viac a miera stúpla na 7,20.

V máji celkovo spomalil aj prítok uchádzačov, z aprílových takmer 30-tisíc na niečo pod 20. Oproti minulému mesiacu však viac ľudí prestalo byť na úradoch práce evidovaných.

Nezamestnanosť stúpla v každom zo slovenských krajov. Najväčší medzimesačný prírastok zaznamenal okres Rimavská Sobota, z 18,64 percent na 20,66 percent, čím obhájil smutné prvenstvo rebríčka okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti.

Výrazný nárast však zaznamenal počet ľudí prepustených v rámci hromadných prepúšťaní. Kým v apríli takto o prácu prišlo len 91 ľudí, v máji to už bolo 271. Z týchto bol najväčší počet v Nitrianskom kraji, konkrétne v Topoľčanoch a Leviciach.

Pokračuje aj trend znižovania počtu voľných pracovných miest. Napriek tomu, že viac ako jedenásťtisíc ich na Slovensku pribudlo, najviac v Bratislavskom kraji, viac ako šestnásťtisíc ich zase aj ubudlo, opäť najviac v našom hlavnom meste.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.