Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2020, 00:00

Šéf VÚB pre HN: Zrušenie odvodu bankám zvýši zisky, dokážeme poskytnúť úvery za miliardu

Ak štát miliardu eur použije na akékoľvek účely, nebudú produktívne, hovorí generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch.

Šéf VÚB pre HN: Zrušenie odvodu bankám zvýši zisky, dokážeme poskytnúť úvery za miliardu
Zdroj: HN/Peter Mayer

Vyjednávania o zrušení bankového odvodu trvali tri mesiace. Viaceré inštitúcie a osobnosti ekonomického života vyzývali na bezodkladné zrušenie. Prečo to trvalo tak dlho?
Situácia v krajine vôbec nebola jednoduchá. Ocitli sme sa v núdzovom stave kvôli pandémii, takže priorít bolo mnoho. Okrem toho bankový odvod nebol jedinou témou. Prvá diskusia prebehla hneď po tom, ako sme zistili, že nielen my, ale celá Európa a svet majú problém, s ktorým sa musíme vyrovnať. Z toho vyplynuli opatrenia takzvaného social distancingu, ktoré viedli k zatváraniu ekonomiky.

Sústredili sme sa na to, ako ochránime ekonomický systém pred kolapsom. Začali sme s najdôležitejšími vecami, teda odkladom splátok. Potom sme okamžite začali pracovať na schéme štátnych garancií za bankové úvery. Taktiež sme začali diskusie aj o bankovom odvode, pretože hrozilo, že sa z ekonomickej krízy dostaneme do tej finančnej. Výrazne nás podporovali nielen Národná banka Slovenska, ale aj viacerí ekonómovia, ktorí povedali, že nastal čas premyslieť si celú túto záležitosť. Toto, samozrejme, vyžadovalo viac času a ešte aj bude vyžadovať, keďže ide o komplexnú záležitosť.Premiér Igor Matovič povedal, že sa začína nová éra vzťahov medzi bankami a štátom. Na druhej strane sa podpis memoranda viackrát odkladal. Ako by ste opísali rokovania s novou vládou?
Dialóg s novou vládou je veľmi konštruktívny, otvorený. Stretávame sa veľmi často a diskutujeme o viacerých témach, nielen o bankovom odvode, odklade splátok či garanciách. Spolupráca neprebieha iba s vládou, pretože k stolu treba prizvať aj ďalších zainteresovaných. Dôležitým aktérom bola Národná banka, obzvlášť keď sa hovorilo o krízových opatreniach, ako ochrániť fungovanie finančného systému a ako pomôcť ekonomike prekonať krízu. Chcel by som zdôrazniť, že v rámci regiónu je odklad splátok jedno z najlepších riešení, pretože okamžite pomáha rodinám a firmám najflexibilnejším spôsobom. Je to jeden z výsledkov, ktorý by som chcel vyzdvihnúť, pretože ukazuje kvalitu spolupráce medzi zainteresovanými.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.