Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2020, 10:22

Ukazovateľ ekonomickej nálady na Slovensku klesol na nové minimum

Súčasná hodnota súhrnného indexu ekonomickej nálady výrazne zaostala za dlhodobým priemerom aj za výsledkom z vlaňajška.

Ukazovateľ ekonomickej nálady na Slovensku klesol na nové minimum
Zdroj: Dreamstime

Ukazovateľ ekonomickej nálady na Slovensku v júni klesol na novodobé minimum, výrazne sa zhoršil po začiatku pandémie choroby covid-19, ktorá u nás prepukla v marci. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad.

Trojmesačný kĺzavý priemer súhrnného indexu ekonomickej nálady sa po úprave o sezónne vplyvy klesol o ďalších 7,4 na 64,8 bodu. Ešte vo februári bol na 98 bodoch. Jeho súčasná hodnota výrazne zaostala za dlhodobým priemerom aj za výsledkom z vlaňajška.

V samotnom júni sa zlepšila hlavne nálada v priemysle a v službách, výrazne tiež v stavebníctve a mierne u spotrebiteľov.

Slovensko tento mesiac zrušilo väčšinu zvyšných karanténnych obmedzení, ktoré boli predtým zaviedené v záujme spomalenia šírenia koronavírusu. Negatívne dopady covidu-19 sa už prejavili na výkone ekonomiky aj v náraste miery nezamestnanosti na trojročné maximum.

Slovensko tento rok kvôli dopadom koronavírusu očakáva zhruba dvojciferný prepad ekonomiky, čo by znamenalo horší výsledok než za globálnej ekonomickej krízy v roku 2009.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.