Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2020, 00:00

„Požičiavať si peniaze stojí peniaze.“ Štát nakoniec ustupuje, hypotéky ponechá bez výstrah

Po konzultáciách s dotknutými stranami chce autorka reguláciu zmierňovať.

„Požičiavať si peniaze stojí peniaze.“ Štát nakoniec ustupuje, hypotéky ponechá bez výstrah
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Štát zmierňuje „nálepkovanie“ bankových produktov výstrahami. Pôvodne sa v návrhu uvádzalo, že v reklame na hypotéky, pôžičky a spotrebiteľské úvery sa má uvádzať varovanie: „Požičiavať si peniaze stojí peniaze.“

Šéfka parlamentného sociálneho výboru Jana Žitňanská, ktorá je autorkou tohto návrhu, však už hovorila so Slovenskou bankovou asociáciou. Z diskusie vznikol kompromis – po novom sa regulácia nebude vzťahovať na hypotéky, ale len na pôžičky a spotrebné úvery.

Aj naďalej však platí, že varovanie má byť na 10 percentách priestoru inzercie, ako to minulý týždeň schválila vláda.

„Diskusia týkajúca sa predmetnej právnej úpravy prebieha, oceňujeme, že sme mali možnosť vyjadriť naše pripomienky,“ uviedla Diana Brodnianska, hovorkyňa bankovej asociácie. „Považujeme však za nevyhnutné, aby takéto diskusie predchádzali samotnej príprave legislatívnych zmien,“ dodala.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.