Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2020, 18:30

Druhý pilier sklamal. Dôvodom sú politici

Časté zmeny v súkromných dôchodkoch, ale aj vysoké poplatky pri niektorých typoch fondov treba zmeniť, vraví NBS.

Druhý pilier sklamal. Dôvodom sú politici
Zdroj: TASR

Sporitelia, ktorí sú v druhom pilieri od jeho začiatku v roku 2005, prerobili, skonštatovali ekonómovia Národnej banky Slovenska.

Parlament si od nich vlani vyžiadal, aby pri príležitosti okrúhleho výročia vzniku súkromného dôchodkového systému zanalyzovali, ako úspešne sa úspory Slovákov zhodnocovali. A verdikt zanechal sporiteľom aj expertom hlavy v smútku.

Očakávania v druhom pilieri boli veľmi pozitívne,“ povedal Marek Ličák, šéf odboru dohľadu na makroúrovni v NBS. „Po 15 rokoch však vidíme, že druhý pilier dosiahol nízku výkonnosť,“ dodal.

Za svoju existenciu totiž nedokázal zarobiť ani na infláciu. Jeho výkonnosť bola iba 1,6 percenta, zatiaľ čo ceny sa zvýšili o 1,9 percenta. „To vnímame ako základné negatívum,“ konštatuje Ličák.

Nejde pritom o malé cifry. Koncom minulého roka bolo na účtoch u správcov 9,37 miliardy eur, čo je zhruba desať percent nášho HDP. Dôvod, prečo sa peniaze nezhodnocovali lepšie, je pritom jednoduchý. Viac ako dve tretiny z nich boli zaparkované v najkonzervatívnejších fondoch, ktoré vynášajú najmenej.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.