Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2007, 13:44

Ryanair bude žalovať Európsku komisiu

Najväčší európsky nízkonákladový letecký dopravca Ryanair oznámil, že podá žalobu na Európsku komisiu (EK) za to, že neprijala žiadne opatrenia voči vládam, ktoré podľa írskych aerolínií poskytujú nelegálnu štátnu pomoc svojim národným leteckým prepravcom. Ryanair ďalej uviedol, že EK už pred vyše rokom predložil sťažnosti týkajúce sa leteckých spoločností Air France, Lufthansa, Alitalia a Olympic Airways. "Tieto sťažnosti zahŕňajú stovky miliónov eur nelegálnej štátnej pomoci, ktorú poskytla francúzska, nemecká, talianska a grécka vláda na podporu svojim národným aerolinkám," tvrdí Ryanair.
Ryanair uviedol, že EK požiadal niekoľkokrát, aby preskúmala jeho požiadavky, pričom výkonný orgán Európskej únie tak neurobil. Írsky lowcost obviňuje európskych regulátorov z toho, že sa viac zaoberajú ochranou neefektívnych leteckých spoločností a veľkých významných letísk namiesto toho, aby skutočne podporovali konkurenciu. Poskytovanie štátnych subvencií na zníženie letiskových poplatkov pre lety spoločnosťou Air France francúzskou vládou, či finančná podpora spoločnostiam Alitalia a Olympic Airways, ako aj dotácie na nový terminál na mníchovskom letisku sú podľa Ryanairu "bezohľadným zneužitím" pravidiel štátnej pomoci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.