Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2020, 15:52

Pod dočasnou ochranou je 162 podnikateľov, najviac v Bratislavskom kraji

Dočasná ochrana je určená podnikateľom, ktorí sa z dôvodu pandémie ocitli v zlej ekonomickej situácii.

Pod dočasnou ochranou je 162 podnikateľov, najviac v Bratislavskom kraji
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

V júni 2020 o poskytnutie dočasnej ochrany požiadalo 87 podnikateľských subjektov, žiadosť o zrušenie ochrany podalo 16 firiem a jednému subjektu dočasnú ochranu zrušil súd.

Ako vyplýva zo štatistík analytickej spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), od 12. mája do konca júna 2020 dočasnú ochranu využíva celkovo už 162 podnikateľských subjektov.

"Aj po druhom mesiaci, v ktorom podnikateľské subjekty môžu požiadať o dočasnú ochranu, najväčšie spoločnosti z hľadiska dosahovaného obratu predstavujú topoľčianska nábytkárska spoločnosť Decodom a Nexis Fibers z Humenného, ktorá sa zaoberá výrobou umelých vlákien. Obe spoločnosti dosahujú obrat od 50 do 149,99 milióna eur," uviedla Jana Marková, hlavná analytička CRIF SK.

Najviac v Bratislavskom 

Najpočetnejšiu skupinu, ktorá požiadala o dočasnú ochranu v obidvoch mesiacoch, tvorí 45 firiem, ktoré sa venujú veľkoobchodu a maloobchodu a oprave motorových vozidiel a motocyklov, za ňou nasleduje 20 firiem z oblasti stavebníctva a rovnaký počet spoločností z oblasti priemyselnej výroby.

Z celkového počtu podnikateľských subjektov, ktoré požiadali o dočasnú ochranu za obidva mesiace, ich najviac sídli v Bratislavskom kraji (53) a v Banskobystrickom kraji (29), najmenej žiadateľov o dočasnú ochranu sídli v Trenčianskom kraji (13) a v Trnavskom kraji (11).

Viaceré výhody

Dočasná ochrana je určená podnikateľom, ktorí sa z dôvodu pandémie nového koronavírusu ocitli v zlej ekonomickej situácii.

Pre žiadateľa o poskytnutie dočasnej ochrany to znamená viacero výhod, napríklad veritelia nemôžu podať návrh na vyhlásenie konkurzu a prerušuje sa konanie o veriteľskom návrhu na vyhlásenie konkurzu a ani podnikateľ nie je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu.

Exekúcie začaté po 12. marci 2020 sa pri dočasnej ochrane prerušujú, nie je možné začať výkon záložného práva na majetok podnikateľa, podnikateľovi nemôže byť vypovedaná žiadna zmluva z omeškania podnikateľa s plnením.

Ak o ukončenie dočasnej ochrany nepožiada podnikateľ skôr, alebo o jej zániku nerozhodne súd, dočasná ochrana podľa zákona zaniká 1. októbra, prípadne na konci roka 2020.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.