Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2020, 13:59

Krajniak navrhuje predĺžiť pomoc pre podnikateľov

Rezort práce by tak vyhovel žiadostiam firiem. Limity však zatiaľ nezvýšia.

Krajniak navrhuje predĺžiť pomoc pre podnikateľov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Peniaze sa nevyčerpali, tak dajú firmám viac času. Tak by sa dal zhrnúť návrh rezortu práce pod vedením Milana Krajniaka. Na zajtrajšie rokovanie vlády prinesú dve alternatívy. Podľa tej menej štedrej by sa takzvaná prvá pomoc predĺžila o dva mesiace.

Firmy by tak mohli čerpať príspevky na udržanie zamestnanosti vo forme kurzarbeitu, alebo podpory pri poklese tržieb, až do konca septembra. Táto varianta by podľa ich prepočtov stála dodatočných 134 miliónov eur.

Druhá možnosť by bolo predĺžiť pomoc do konca roka, čo by stálo ďalších 238 miliónov. Ani v jednom z týchto prípadov by sme neminuli viac, než bol v apríli nastavený rámec na túto pomoc. Teda 1,38 miliardy eur.

Podnikatelia po predĺžení aspoň do konca roka volajú už dlhšie. Vravia však, že treba zmeniť aj jej výšku.

„Teraz je potrebné systém prehodnotiť. Je totiž férové, ak by zamestnávatelia, ktorí vyrábajú aj počas mimoriadnej situácie, navyše so stratou, mali možnosť získať vyšší príspevok na zamestnanca, a tým kompenzovať prevádzkové straty vo vyššej miere," myslí si výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Aj pri kurzarbeite aj pri poklese tržieb navrhujú zvýšiť limit na 1100 eur. Teraz je pri kurzarbeite nastavený na 880 eur a pri najvyššej možnej strate tržieb nad 80 percent môže podnikateľ dostať 540 eur na jedného zamestnanca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.