Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2020, 11:11 Aktualizované dňa 08.07.2020 o 13:36

Sekera štátu sa šplhá k desiatim miliardám. Heger: Museli sme opraviť chyby v rozpočte

Rezort financií zmenou reaguje na dôsledky pandémie nového koronavírusu.

Sekera štátu sa šplhá k desiatim miliardám. Heger: Museli sme opraviť chyby v rozpočte

Schválený rozpočet na tento rok mal veľa chýb, ktoré je potrebné opraviť. Takto zdôvodnil minister financií Eduard Heger (OĽaNO) návrh novely zákona o štátnom rozpočte, ktorý v stredu schválila vláda. Prerokovať ho má parlament na aktuálnej schôdzi v skrátenom legislatívnom konaní.

Vláda schválila zmeny v štátnom rozpočte na tento rok. Hotovostný schodok štátu sa má zvýšiť o 9,2 miliardy eur. Tiež majú vzrásť celkové výdavky štátu o takmer 7,8 miliardy eur. Rezort financií zmenou reaguje na dôsledky pandémie nového koronavírusu, ako aj výpadok daňových a nedaňových príjmov.

​Zmeny tiež zdôvodňuje potrebou zabezpečiť zdroje na nepokryté výdavky, s ktorými tohtoročný rozpočet nepočítal.

"Museli sme opraviť chyby, ktoré v ňom boli a zároveň zareagovať na krízu pandémie nového koronavírusu. Museli sme upraviť výdavky na tento rok, aby sme zohľadnili aj vplyv koronakrízy. Pôvodne bol rozpočet plánovaný so schodkom 0,5 % hrubého domáceho produktu, všetci sme už pri schvaľovaní vedeli, že toto je nereálne," vyhlásil po rokovaní vlády Heger.

Podľa ministra je preto v súčasnosti potrebné "zreálniť" ciele rozpočtu a doplniť do neho časti, ktoré v ňom chýbali. "Museli sme reagovať aj na výpadok príjmov, ktoré budú tento rok enormné," podotkol minister.

Na Slovensku je stále prítomná pandémia nového koronavírusu. Rezort financií preto navrhuje v rámci všeobecnej pokladničnej správy zvýšiť jednotlivé sumy, ktoré sa majú postupne uvoľňovať na základe potrieb štátu.

"Chceme byť veľmi zodpovední a chceme každé euro vynaložiť, čo najefektívnejšie," dodal Heger s tým, že verí, že parlament novelu zákona o štátnom rozpočte podporí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.