Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2020, 00:00

Podobný výpadok je ako stratený rok

Generálny riaditeľ Heineken Slovensko Rene Kruijt pre HN uviedol, že situácia v segmente hotelov a reštaurácií sa môže ešte viac zhoršiť po lete.

Podobný výpadok je ako stratený rok
Zdroj: HN Peter Mayer

Nie je to tak dávno, čo sa reštaurácie a puby znovu otvorili. Všimli ste si nejaké zmeny v správaní zákazníkov? Ako zapôsobila kríza na pivnú kultúru Slovákov?
Obdobie koronakrízy určite zmenilo aj spotrebiteľské správanie. Ľudia si privykli na pivo v pohodlí domova a donáškové služby. Uvidíme, či sa aktuálna kríza negatívne podpíše pod slovenskú pivnú kultúru, ktorá je vo veľkej miere založená na vychutnaní si čapovaného piva v podniku. Po uzatvorení HORECA segmentu sa objem predaného piva presunul do retailu.

Stačilo to na vykrytie strát zo zatvorených prevádzok?
Z hľadiska objemu predaja nárast v retaile vykompenzoval pokles predaja v HORECA segmente. Celkový objem predaja ostal takmer rovnaký ako minulý rok, čo je pozoruhodné, aj keď naše marže sú diametrálne odlišné, keď predávame do reštaurácií a keď dodávame do obchodov. Po znovuotvorení segmentu očakávame nárast predaných objemov. Pre pretrvávajúcu mieru rizika z nákazy to však môže byť oveľa menej ako v čase pred krízou. Úplné zotavenie sa môže prejaviť až vtedy, keď obavy z ochorenia COVID-19 úplne zmiznú a bude dostupná vakcína. Obávam sa, že to môže trvať ešte dlho.


Predpokladám, že v prípade predaja piva do obchodov sú marže oveľa nižšie. Mohli by ste tento pomer špecifikovať?
Je to otázka dynamiky jednotlivých predajných kanálov a spotrebiteľského správania, ktoré nemôžem konkretizovať.

Aký pokles predaja ste zaznamenali počas vrcholu krízy?
V rámci HORECA segmentu sme pocítili 95-percentný pokles predaja piva po tom, čo sa v polovici marca zatvorili prevádzky. Časť konzumentov sa presunula do maloobchodu, to nám sčasti vykompenzovalo stratu. Najmä v prvých týždňoch si ľudia robili väčšie zásobovaci

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.