Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2020, 12:55 Aktualizované dňa 13.07.2020 o 13:57

Fico kritizuje Hegera: Buď je úplný hlupák, alebo to robí úmyselne. Nech predstaví, akú zradu podpísal

Šéfovi Smeru Robertovi Ficovi prekáža zrušenie bankového odvodu.

Fico kritizuje Hegera: Buď je úplný hlupák, alebo to robí úmyselne. Nech predstaví, akú zradu podpísal
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Predseda opozičnej strany Smer Robert Fico nesúhlasí so zrušením bankového odvodu, ktoré je súčasťou balíka opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia 

Šéf Smeru upozornil na to, že banky mali vlani napriek bankovému odvodu rekordný zisk, a preto na takýto krok nie je dôvod.

Zrušením odvodu a ďalšími krokmi vlády si banky prilepšia v tomto roku takmer o 400 miliónov eur, uviedol v pondelok Fico na tlačovej konferencii v centrále strany.

"Banky zarábajú na tom, že zvyšujú poplatky, zarábajú na tom, že im bol odpustený bankový odvod," hovorí.   

Odvod by zaviedol znovu

Fico žiada od Hegera zverejnenie definitívneho znenia memoranda.

"Ťažko sa nám počúva, že nemáme peniaze na dôchodky. Tak ako je možné, že bankám vieme dať v roku 2020 skoro 400 miliónov eur. Buď je úplný hlupák, alebo to robí úmyselne. Opätovne žiadame od ministra financií, aby predstavil, akú zradu podpísal so zahraničnými bankami," uviedol Fico na adresu Hegera.

Predseda Smeru dodal, že ak by bola jeho strana opäť vo vláde, bankový odvod by znovu zaviedol. 

Fico hovorí o kontroverzných ustanoveniach

Definitívne znenie memoranda medzi bankami a vládou podľa Fica obsahuje okrem odpustenia 150 miliónov eur bankového odvodu aj ďalšie kontroverzné ustanovenia. "Ak správne čítame memorandum, ktoré my máme k dispozícii, zisťujeme, že nešlo iba o týchto 150 miliónov eur," povedal Fico.

Z 1,26 miliardy eur, ktoré sa doteraz vyzbierali na bankovom odvode, by mala ísť jedna miliarda do rozvojového fondu a zo zvyšných približne 250 miliónov eur sa má 150 miliónov použiť na doplnenie Fondu ochrany vkladov a ďalších 80 miliónov eur má ísť do takzvaného Rezolučného fondu.

"Nielenže im 150 miliónov odpustíme v roku 2020, ale ešte im preplatíme 230 miliónov eur do Fondu ochrany vkladov a do Rezolučného fondu," dodal Fico.

Kritika úpravy rozpočtu

Šéf Smeru kritizoval aj novelu zákona o štátnom rozpočte, ktorú vláda predložila do parlamentu. Tento materiál podľa neho nemali možnosť na finančnom výbore dostatočne prerokovať, je všeobecný a hovorí o zvýšení výdavkov vo výške 7,8 miliardy eur, čo je takmer polovica štátneho rozpočtu.

Pri súčasnom výpadku príjmov vo výške 1,4 miliardy eur ide o schodok rozpočtu 9,2 miliardy eur. "Žiadame od vlády, aby presne povedala, na čo chce minúť zo štátneho rozpočtu 7,8 miliardy navyše a čo chce urobiť s výpadkom príjmov vo výške 1,4 miliardy eur," zdôraznil Fico.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.