Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2020, 00:00

Obnova pomôže stavebníctvu aj životnému prostrediu

Európska komisia predstavila plán obnovy, ktorého súčasťou je aj obnova budov. Zelené smerovanie ekonomickej obnovy má podporu aj u Slovákov.

Obnova pomôže stavebníctvu aj životnému prostrediu
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Budovy sú dnes zodpovedné za približne 40 percent spotreby energie a 36 percent emisií CO2 v Európskej únii. Podľa nízkouhlíkovej štúdie, ktorú pre Slovensko vypracovala Svetová banka, je najväčší potenciál úspor energie práve v sektore budov. Najdôležitejším politickým cieľom do roku 2030 preto musí byť obnova existujúceho fondu budov spojená so zvyšovaním ich energetickej efektívnosti.

„Na Slovensku je zhruba 15 500 verejných budov, z ktorých väčšina je v pôvodnom, nevyhovujúcom technickom stave. Odhadujeme, že tri štvrtiny z nich ešte neprešli výraznou obnovou,“ hovorí Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť. Podľa nej je obnova vysoko závislá od podpory poskytovanej z eurofondov, od roku 2014 aj z Environmentálneho fondu. „V súčasnosti možno odhadovať tempo obnovy okolo jedného percenta ročne, čo vidíme ako najväčší problém. Obnova sa obmedzuje na základné, často len čiastkové opatrenia, absentuje kvalitné architektonické riešenie, opatrenia na kvalitu vnútorného prostredia či adaptačné opatrenia na zmenu klímy,“ dodáva odborníčka a tvrdí, že vyššiemu tempu a kvalite obnovy verejných budov na Slovensku bráni nedostatok zdrojov, respektíve ich neefektívne nastavenie a absencia personálnych a odborných kapacít na prípravu projektov kvalitnej obnovy na strane samosprávy. „Potenciál obnovy verejných budov je pritom obrovský, ideálne by bolo dostať sa na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.