Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2020, 10:56 Aktualizované dňa 15.07.2020 o 11:47

Trináste dôchodky budú. Krajniak povedal, koľko peňazí dostanú penzisti navyše (tabuľka)

​Minister práce Milan Krajniak povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí. 

Rezort práce v stredu predloží do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o 13. dôchodku. Ide tak meniť zákon, ktorý ešte prijala bývalá vláda. Dávka bude vyplatená už tento rok a štát vyjde na 307,5 milióna eur.

Opatrenie je súčasťou sociálneho balíčka v hodnote pol miliardy eur, ktorý dnes predstavili koaliční lídri. 13. dôchodky, ktoré sa transformovali z vianočného príspevku - na ten štát v roku 2019 vynaložil necelých 153 miliónov eur, z balíčka ukroja takmer 155 miliónov.

​Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať. 

"V tomto roku dostane 13. dôchodok o 164-tisíc ľudí viac," povedal Krajniak s tým, že dôchodok nebude vyplácaný každému rovnako. "Najviac dostanú tí, ktorí to najviac potrebujú." 

V praxi to znamená, že čím má osoba nižšiu penziu, tým dostane vyšší 13. dôchodok. Dôchodcovia s najnižšími penziami dostanú 300 eur, koho penzia prevyšuje sumu tisíc eur, dostane 13. dôchodok 50 eur. "Medzitým je vzorec, ktorým sa to počíta," priblížil Krajniak.

Zavedenie 13. dôchodkov schválil starý parlament štyri dni pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. Avšak kvôli koronakríze vyvstala otázka, či bude mať štát dostatok financií na ich vyplatenie. Viacerí čelní predstavitelia koalície vrátanie premiéra Igora Matoviča v uplynulých mesiacoch pripustili, že dávka je ohrozená. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.