Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2020, 12:45

Tento rok skrachovalo už najmenej päť cestoviek. Kvôli koronavírusu bude ich počet rásť

Na Slovensku pôsobí viac ako tisíc cestovných kancelárií.

Tento rok skrachovalo už najmenej päť cestoviek. Kvôli koronavírusu bude ich počet rásť
Zdroj: Reuters

Na Slovensku podniká viac ako tisíc cestovných kancelárií, z nich v prvom štvrťroku tohto roka zrušilo päť svoju činnosť. Pôsobenie ukončila jedna kancelária z Banskobystrického kraja, po dve z Bratislavského a Prešovského kraja.

V týchto číslach však nie sú zarátané CK, ktoré boli donútené svoj biznis ukončiť pre pandémiu nového koronavírusu, informovala v stredu analytička poradenskej spoločnosti Bisnode Petra Štěpánová.

​Pandémia, ktorá zastavila cestovanie, lietanie či dovolenkové pobyty, podnikanie cestovných kancelárií výrazne zasiahla. A to až tak, že mnohé spoločnosti riešili existenčné problémy.

"Už dnes vieme o prvých kanceláriách, ktoré svoju činnosť od začiatku roka ukončili. Je predpoklad, že tento nepríjemný trend bude vplyvom koronavírusu pokračovať," očakáva Štěpánová.

Najviac CK, a to 469, pôsobí v Bratislavskom kraji, nasledujú Trnavský kraj so 106 firmami a Košický kraj, kde pôsobí 100 spoločností. Vo zvyšných krajoch Bisnode eviduje menej ako sto spoločností v oblasti cestovných kancelárií, najmenej pritom v Trenčianskom kraji, kde databáza ukazuje 71 aktívnych subjektov.

Z analýzy dát vyplýva, že z celkového evidovaného počtu CK na Slovensku, ktoré do konca júna tohto roka podali daňové priznanie, dosiahlo za rok 2019 obrat nad jeden milión eur dohromady 51 spoločností, obrat v rozmedzí od 100-tisíc eur do výšky jeden milión eur zaznamenalo spolu 124 firiem a obrat od 50-tisíc do 100-tisíc eur malo 52 firiem. V roku 2018 vykázalo obrat nad jeden milión eur až 86 cestovných kancelárií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.