Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2020, 13:20 Aktualizované dňa 16.07.2020 o 14:40

Sulík predstavil svoju víziu. Chce, aby sa Slovensko vydalo cestou vodíka

Podľa Richarda Sulíka Slovensko staví v budúcnosti na vodíkové technológie.

Sulík predstavil svoju víziu. Chce, aby sa Slovensko vydalo cestou vodíka
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Minister hospodárstva Richard Sulík na brífingu povedal, že o desať rokov začneme podporovať vodíkové technológie, ktoré sú na začiatku svojho cyklu. "O desať rokov vieme povedať, že prestaneme podporovať uhlie, to je technológia dvadsať rokov stará a je škodliva pre životné prostredie," tvrdí Sulík. 

V tomto smere Ministerstvo hospodárstva podľa Sulíka predstaví 14 možností opatrení na podporu vodíkovej technológie. Medzi možnými opatreniami, ktoré by malo ministerstvo hospodárstva predstaviť, je podľa neho napríklad podpora vodíkových áut, vybudovanie čerpacích staníc na vodík či projekt na vybudovanie kompletnej vodíkovej autobusovej flotily v jednom z okresných miest.

"Je to napríklad výrazné urýchlenie vybavenia patentov týkajúcich sa vodíka či prioritné vybavenie eurofondových projektov, ktoré sa týkajú výskumu vodíka. Je to však aj podpora vodíkových áut tak, ako sme mali donedávna podporu elektroáut. Ak sa toto má realizovať, potrebujeme čerpacie stanice na vodík. Budeme sa teda snažiť o to, aby sme začali budovať sieť čerpacích staníc na vodík," dodal Sulík.

Doplnil zároveň, že vodíkový výskum intenzívne podporuje aj Únia. Využívanie vodíkových technológií by mohlo Slovensku výrazne pomôcť k splneniu emisných limitov Únia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.