Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2020, 12:45

Zamestnávatelia reagujú na zvýšenie minimálnej mzdy. Varujú pred prepúšťaním

Nápad tzv. štartovacej mzdy je podľa AZZZ dobrý, avšak by mal byť zavádzaný až neskôr.

Zamestnávatelia reagujú na zvýšenie minimálnej mzdy. Varujú pred prepúšťaním
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení varuje, že skokové zvyšovanie minimálnej mzdy, tak ako ho plánuje minister práce Milan Krajniak, môže viesť k prepúšťaniu a rastu nezamestnanosti.

Dôvodom je pokles objednávok a príjmov firiem z dôvodu koronakrízy a zároveň zvýšenie platových nákladov kvôli zvyšovaniu miezd. 

"Takéto neprimerané zvyšovanie minimálnej mzdy dostáva hospodárenie spoločností pod extrémny tlak, nakoľko sú nútené obmedziť svoje investície do svojho ďalšieho rozvoja, čoho dôsledkom bude strata ich konkurencieschopnosti, čo samozrejme môže viesť a s veľkou pravdepodobnosťou povedie aj k zníženiu počtu zamestnancov," uviedla hovorkyňa AZZZ Miriam Filová.

Nápad tzv. štartovacej mzdy je podľa AZZZ dobrý, avšak by mal byť zavádzaný až neskôr. "Je to nástroj ktorý vzhľadom na aktuálnu situáciu nie je dostatočne motivujúcim ani pre zamestnávateľa a otázne je, či je motivujúci pre samotného zamestnanca," dodala Filová a vysvetlila, že hlavným problémom je súčasná kríza.

Zamestnávatelia si myslia, že v súčasnej situácii je nevhodné, aby sa minimálna mzda nezvyšovala automaticky. "Mrzí nás, že sa táto téma neotvorila, nakoľko dlhodobo upozorňujeme, že naviazanie príplatkov na minimálnu mzdu spôsobuje zamestnávateľom výrazné problémy a bolo by dobré tieto veličiny od seba odpojiť," uzavrela Filová. 

Minister včera predstavil návrh minimálnej mzdy na budúci rok. Mala by stúpnuť z 580 eur na 620 eur. Návrh v tejto podobe predkladá ministerstvo do medzirezortného pripomienkového konania. 

Podľa ministrovho návrhu sa má minimálna mzda v budúcom roku zvýšiť o 40 eur oproti minimálnej mzde v tomto roku. Čistá minimálna mzda má stúpnuť o 30 eur. "Čistá minimálna mzda sa bude týkať podľa našich odhadov 121 600 ľudí a bude to znamenať, že títo ľudia si prilepšia o 360 eur ročne," vyčíslil minister.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.