Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2020, 12:25

Zverejnili odhad deficitu. Prehupne sa do dvojciferných čísel

Vláda premiéra Igora Matoviča presadila zvýšenie tohtoročného deficitu štátneho rozpočtu na viac než štvornásobok pôvodne plánovanej sumy.

Zverejnili odhad deficitu. Prehupne sa do dvojciferných čísel
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Schodok verejných financií Slovenska tento rok podľa odhadu ministerstva financií stúpne až na úroveň 11,58 percenta výkonu ekonomiky.

Dôvodom sú hlavne dopady pandémie choroby covid-19, kvôli ktorým parlament už schválil výrazné navýšenie deficitu štátneho rozpočtu. Ministerstvo to dnes uviedlo v najnovšom výhľade.

​Bývalá vláda premiéra Petra Pellegriniho pôvodne na tento rok naplánovala rozpočet s deficitom verejných financií na úrovni 0,49 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Dosiahnutie tohto cieľa ekonómovia aj nezávislá rozpočtová rada už v čase schvaľovania materiálu označili za nereálne.

"Spomínané zhoršenie je významne ovplyvnené prepadom ekonomiky, keď schválený rozpočet ešte predpokladal rast HDP na úrovni 2,3 percenta a súčasný odhad počíta s prepadom HDP na úrovni 9,8 percenta," uviedlo ministerstvo financií.

Zdroj: ŠÚ SR

​Vláda premiéra Igora Matoviča presadila zvýšenie tohtoročného deficitu štátneho rozpočtu na viac než štvornásobok pôvodne plánovanej sumy.

​Ministerstvo financií tento krok zdôvodnilo hlavne negatívnymi dopadmi pandémie covidu-19 a chránený výdavkami v pôvodnom rozpočte. Štátny rozpočet je súčasťou verejných financií, ktoré zahŕňajú tiež hospodárenie napríklad samosprávy či systému zdravotného a sociálneho poistenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.