Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2020, 15:24

Poštová banka bude poskytovať úvery s "Antikorona zárukou"

Financie budú môcť podniky použiť na svoje prevádzkové výdavky alebo obnovovacie investície.

Poštová banka bude poskytovať úvery s "Antikorona zárukou"
Zdroj: Poštová banka

Poštová banka podpísala so Slovak Investment Holding (SIH) a s Eximbankou SR dohody pre nový program finančnej pomoci pre slovenské podniky na zmiernenie dosahov pandémie formou "Antikorona záruky" za poskytnutý úver.

​Vďaka týmto zárukám môžu podniky, ktorým pre nový koronavírus chýba likvidita, získať úver za zvýhodnených podmienok.

"Firmy a podnikatelia pocítili vplyvy koronakrízy a jej následky ich, žiaľ, ešte len čakajú. Nový koronavírus mnohým zo dňa na deň obmedzil ich činnosť, či dokonca úplne vypol prevádzku. Na túto neľahkú situáciu sme zareagovali ihneď," priblížil v správe pre médiá generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

"Už od konca marca u nás podnikatelia s obratom do jedného milióna eur našli okamžitú pomoc. Bezúročné pôžičky do výšky 10-tisíc eur na subjekt, s možnosťou odkladu splátok o šesť mesiacov, teraz vystriedajú prekleňovacie úvery so štátnou zárukou," povedal Zaťko.

Banka tak bude slovenským podnikom poskytovať zvýhodnené úvery s "Antikorona zárukou". Úver s možnosťou odkladu splátok istiny a úrokov na 12 mesiacov budú môcť podniky získať do výšky dvoch miliónov eur cez program SIH a až 20 miliónov eur prostredníctvom programu Eximbanky s maximálnou úrokovou sadzbou 3,9 percenta ročne pre mikropodniky, pre ostatné podniky bude úrok 1,9 percenta ročne.

Financie budú môcť podniky použiť na svoje prevádzkové výdavky alebo obnovovacie investície. Splatnosť úveru je dva až šesť rokov. Na úver sa vzťahuje poplatok za záruku vo výške závislej od splatnosti a výšky úveru, ktorý môže byť podniku odpustený, ak udrží priemernú úroveň zamestnanosti a ostatné podmienky. Banka začne žiadosti o antikorona úvery prijímať v najbližších dňoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.