Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2020, 00:00

Miliardy pôjdu na reformy deforiem

O plánoch s bruselskými miliardami pre HN hovorí Ľuboš Jančík, štátny tajomník ministerstva financií.

Ministerstvo financií nedávno revidovalo deficit verejnej správy na neuveriteľných 11,58 percenta HDP a očakáva, že schodok dosiahne 10,6 miliardy eur. Aké faktory to spôsobili a čo sa s tým dá robiť?
Vidím tam tri základné faktory. Prvým sú automatické stabilizátory. Keď sa dostanete do zlých čias, rozpočet čelí prepadu príjmov. Prepad daňových a nedaňových príjmov v súčasnom rozpočte predstavuje spolu zhruba 1,4 miliardy eur. Ďalších 4,9 miliardy eur sú výdavky spojené s pandémiou a s podporou ekonomiky. Tretím faktorom je suma 2,9 miliardy eur, o ktorú stúpol deficit. Okrem spomínaného výpadku príjmov vo výške 1,4 miliardy výdavky stúpli o 7,8 miliardy. Poslednou časťou sú požiadavky jednotlivých rezortov nad rámec výdavkov, ktoré mohli tiež vyplynúť z pandémie, ale aj z toho, že neboli zarátané v minuloročnom deficite. Deficit verejných financií bol pôvodne nastavený na pol percenta HDP, čo v tých časoch znamenalo pol miliardy eur. Vtedy sa rátalo, že HDP bude približne sto miliárd eur, teraz je okolo 86. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však už na konci minulého roka hovorila, že skutočný deficit bude 2,5 miliardy eur. To sú prostriedky, s ktorými rátame v rezerve. Ako však zdôrazňuje minister financií, neznamená to, že všetky tieto výdavky sa vyčerpajú. Je to suma požiadaviek, ktoré nám dali rezorty. Ak sa na ne pozrieme kritickým okom hodnoty za peniaze, už na prvý pohľad vidieť niekoľko silných kandidátov na to, aby sme ich požiadavky neakceptovali.


To znamená, že rezerva 2,9 miliardy je len vankúšom pre prípadné požiadavky, ktoré však ministerstvo dokáže výrazne okresať. Nedávno avizovalo, že od všetkých rezortov bude chcieť znižovanie výdavkov o 10 percent. Ako to pokročilo?
Nie je to len vankúš. Sú tam aj oprávnené požiadavky rezortov. V prvopočiatkoch prípravy tohtoročného rozpočtu sa ešte pri vývoji deficitu uvádzalo, že v roku 2021 má byť vyrovnané hospodárenie. Predchádzajúca vláda však mala túto a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.