Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2020, 00:00

Rozprávkový domček skrachoval. Majiteľka: Prosili sme štát, nepomohli nám

Rozprávkový domček v Podunajských Biskupiciach denne navštevovalo 15 detí do troch rokov. Marcela Švecová o firmu prišla, keďže nemala na nájom.

Rozprávkový domček skrachoval. Majiteľka: Prosili sme štát, nepomohli nám
Zdroj: Peter Mayer

V Podunajských Biskupiciach ste sedem rokov prevádzkovali jasle pre deti do troch rokov. Čo s vaším podnikaním urobila kríza?
Keď som 9. marca odchádzala domov, tak z 15 detí boli v jasliach iba tri. Všetko sme dezinfikovali viackrát denne, mali sme aj germicídny žiarič, ktorý ničí choroboplodné zárodky. Večer som sa dozvedela, že niektoré prevádzky už preventívne zatvárajú. Od 10. marca sa zatvárala väčšina škôl. Ja som si myslela, že to bude trvať maximálne dva týždne, teda ako klasické chrípkové prázdniny. Lenže 16. marca vydal Úrad verejného zdravotníctva nariadenie a musela som prevádzku z karanténnych dôvodov zatvoriť.

Ako to ovplyvnilo prevádzku Rozprávkového domčeka?
Rodičia platili vždy za aktuálny mesiac. Väčšina z nich mala splatnosť do 10. dňa v mesiaci, no niektorí mali výnimku, keďže dostávali výplatu neskôr. Z týchto hneď v marci traja nezaplatili. Ja som však musela uhradiť všetko – výplaty, energie, nájom. Na podnikateľskom účte mi zostali tri eurá.


Ako dopadol ďalší mesiac?
V rámci Aliancie súkromných jaslí a škôlok sme sa dohodli, že rodičom budeme fakturovať len 150 eur ako poplatok na udržanie prevádzky. Lenže mne tam zostalo už iba 12 rodičov, traja dali pre strach z vírusu výpoveď. Z tých 12 zaplatilo osem. Koncom apríla bola teda situácia taká, že sme sa začali zamýšľať nad tým, čo ďalej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.