Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2020, 10:07

Finančná správa spúšťa akciu "Turista." Bude kontrolovať používanie eKasy v turistických centrách

Akcia "Turista" bude trvať celý august.

Finančná správa spúšťa akciu "Turista." Bude kontrolovať používanie eKasy v turistických centrách
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Finančná správa začne od nastávajúceho víkendu viac kontrolovať používanie elektronických registračných pokladníc (eKasa) v letných turistických centrách.

Kontrolóri totiž doteraz zistili pri používaní eKasy porušenie zákona až v 60 percentách prípadov.

Akcia "Turista" bude preto trvať celý august, informovala vo štvrtok FS.

Od začiatku tohto roka vykonala finančná správa 2615 kontrol dodržiavania zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice.

"Až v takmer 60 percent prípadov, a to je 1530 prípadov, zistili kontrolóri jeho porušenie. Aj to je dôvod, prečo FS kontroly na dodržiavanie evidencie tržieb v eKase ešte zintenzívni, a to najmä na miestach, kde sa v týchto letných dňoch pohybuje najviac ľudí," uviedla hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

V systéme eKasa zaevidovala FS od začiatku tohto roka viac ako 924 miliónov pokladničných dokladov v hodnote viac ako 14 miliárd eur.

Za ostatné týždne po postupnom uvoľňovaní ekonomiky sa situácia v oblasti vývoja tržieb vrátila do stavu pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu.

Za ostatný týždeň vydali prevádzky evidujúce tržby v eKase 37,5 milióna pokladničných dokladov v celkovej hodnote 587 miliónov eur.

Priemer tržby na jeden pokladničný doklad sa už niekoľko týždňov pohybuje na úrovni približne 15 eur. "Najnovšie čísla tak dokonca prekračujú výšku počtu dokladov a tržieb, ktoré eKasa zaznamenala v prvých týždňoch svojho fungovania v plnej prevádzke," spresnila Skokanová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.