Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2020, 10:25 Aktualizované dňa 30.07.2020 o 12:12

Remišovej audit na ministerstve: Našli sme "tlakový hrniec." Z 53 projektov bolo bez chyby nula

Vicepremiérka navrhuje úplné zrušenie piatich projektov a prepracovanie ďalších 48.

Remišovej audit na ministerstve: Našli sme "tlakový hrniec." Z 53 projektov bolo bez chyby nula
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie dokončilo audit 53 IT projektov v hodnote 740 miliónov eur.

Navrhuje úplné zrušenie piatich projektov a prepracovať zvyšných 48 projektov. Úspora tak môže byť vo výške 158 miliónov eur.

"Bez chyby sme našli na ministerstve nula projektov," informovala šéfka rezortu Veronika Remišová.

Dva zrušené projekty budú z ministerstva hospodárstva, po jednom z rezortov vnútra a investícií. 

"Na ministerstve sme našli tlakový hrniec. Obrovské projekty, obrovské peniaze a takmer žiadne čerpanie," hovorí Remišová.

Analýza odhalila viacero nedostatkov

V štátnom IT podľa Remišovej neboli určené štátne priority a obsah projektov nediktoval štát, ale dodávatelia. Projekty, ktoré prešli auditom, boli v celkovej hodnote 740 miliónov eur.

Zrušenie spomínaných piatich projektov by prinieslo úsporu 48 miliónov eur a pri prepracovaní zvyšných 48 projektov by sa dalo usporiť od 51 do 110 miliónov eur.

​Ako spresnil štátny tajomník ministerstva Marek Antal, z rizikovej analýzy projektov vyplynulo viacero nedostatkov.

„Prvá dôležitá vec bolo posúdenie zmysluplnosti cieľov týchto projektov – prečo vlastne tento projekt potrebujeme, aké ciele sledujeme, či to vie objednávateľ zadefinovať...“ vymenoval štátny tajomník.

Ako spresnil, našli viacero projektov, ktoré mali nedosiahnuteľné ciele – napríklad zapojiť do práce do dvoch rokov 50 až 80 programátorov alebo za dva roky implementovať finančný systém pre viac ako 500 organizácií.

Pätina eurofondov nie je vyčerpaná

Antal dodal, že ak by týchto 53 projektov ministerstvo pustilo, preťažilo by tým štátnu správu, Úrad pre verejné obstarávanie, rezort dopravy ako riadiaci orgán a mohlo by dôjsť aj k prehriatiu trhu dodávateľov.

Ako zhrnula Remišová, za minulé programové obdobie sa do informatizácie investovalo 843 miliónov eur.

„Z týchto 843 miliónov eur, ktoré sme v minulom období dali na informatizáciu, boli obrovské korekcie, až 11 percent,“ uviedla Remišová. Slovensko do Bruselu muselo vrátiť zhruba 96 miliónov eur.

V aktuálnom programovom období je zatiaľ vyčerpaných iba 19 percent zdrojov, teda 108 miliónov eur, vyčíslila Remišová.

„To znamená, že máme vyčerpanú necelú pätinu zo všetkých eurofondov určených na informatizáciu v tomto programovom období,“ komentovala Remišová s tým, že na najbližšie tri roky teda ostáva obrovské množstvo peňazí, ktoré treba vyčerpať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.