Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2020, 00:00

Slováci robia biznis v 100 krajinách. Doma majú problémy kvôli Bonulu

Marian Gál, výkonný riaditeľ softvérovej spoločnosti Gamanet, ktorá pôsobí v stovke krajín sveta, vysvetlil, ako je možné, že top certifikát vlastnia na Slovensku len tri firmy. Vrátane Bonulu.

Slováci robia biznis v 100 krajinách. Doma majú problémy kvôli Bonulu
Zdroj: HN Pavol Funtál

V posledných mesiacoch bol názov vašej spoločnosti a produktu C4 viackrát skloňovaný v spojitosti s Bonulom. Ako vnímate správy o podozrení zo zvláštneho udeľovania certifikátov?
Je pre mňa záhadou, prečo takéto podozrenia vznikajú. Obchodná politika Gamanetu pre vznik partnerstva je rovnaká na celom svete. Kauzy sú len na Slovensku. V krajine máme 31 partnerov a Bonul je iba jedným z nich. Za minulý rok nebol dokonca ani najväčším z nich. Na Slovensku máme okolo 200 projektov a kauzy sa týkajú iba niektorých. Gamanet sa nikdy nezúčastňuje na obchodnej rovine projektu. Tá je vo výhradnej kompetencii partnerov. Navyše mnoho projektov je v režime utajenia.

Čo je v rámci spolupráce s vašimi partnermi vašou oblasťou?
Technická podpora a konzultácie. Naším jediným cieľom v rámci projektov je, aby výsledné riešenie bolo funkčné, profesionálne a efektívne pre zákazníka.

Prečo si zákazníci vyberajú práve váš integračný systém?
C4 je jedinečná preto, že koncovému zákazníkovi poskytuje nezávislosť. Môže si vybrať zo zoznamu inštalačných firiem, ktorých je len na Slovensku 31. Môže medzi nimi vyvolať súťaž o to, kto dodá lepšiu kvalitu služieb či cenovú súťaž pre výber zariadení, ktoré tvoria najväčšiu časť ceny projektu.

Akú časť ceny projektu predstavuje samotný softvér?
Päť percent. Lenže týchto päť percent umožňuje zákazníkovi optimalizovať 95 percent rozsahu projektu a ušetriť mnohokrát až 40 percent prevádzkových nákladov na bezpečnostnom riešení.

Na Slovensku sú momentálne iba tri firmy, ktoré sú systémovými integrátormi. Ide o Bonul, VEL Security a Syteli. Nie je teda partner ako partner.
Partnerský program aplikuje Gamanet na trhu takmer 13 rokov. Odvtedy je stále rovnaký. To, že „nie je partner ako partner“, vzniklo na základe požiadaviek trhu ako reakcia na to, že zákazníci vyžadovali jasnejšie definície. Chceli vedieť, kto čo poskytuje, aký je rozsah ponúkaných služieb. Bonul tvorí asi 2,5 percenta nášho obratu. Je to partner, ktorého si veľmi vážime, ale stále je to iba jeden z partnerov.

V čom sa systémový integrátor odlišuje od bežného partnera, respektíve v čom sa Bonul líši od zvyšných 28 firiem?
Systémový integrátor je niečo, čo sa u iných výrobcov bežne nazýva Golden partner, Platinový partner či Expert partner. Je to vyššia úroveň obchodnej spolupráce, nemá žiadne limitácie ani špecifické výhody v partnerstve s Gamanetom. Táto kategória reprezentuje to, že ide o partnera, ktorý pracuje dlhodobo a má skúsenosti s nasadzovaním C4 v komplexných projektoch. Rovnako tam musí byť záruka, že firma je schopná fin

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.