Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2020, 14:03

Slovenská ekonomika zrýchľuje. V júni zmazala polovicu najhlbšej straty

Slovenská ekonomika dosiahla svoje dno v apríli tohto roka a postupne sa zotavuje s ostatnými krajinami eurozóny.

Slovenská ekonomika postupne zrýchľuje. Podľa odhadu Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (KRRZ) po tom, ako v apríli dosiahla dno, keď sa prepadla medziročne až o 20 percent, v júni už zmazala polovicu tejto straty. Vyplýva to z najnovšej krátkodobej prognózy, ktorú zverejnila rozpočtová rada.

Medzikvartálny pokles ekonomického rastu v druhom štvrťroku tohto roka podľa odhadu KRRZ dosiahne 11 percent, čo znamená medziročný pokles hrubého domáceho produktu na úrovni 14,8 percenta.

Za prvý polrok 2020 je odhadovaný prepad zatiaľ lepší oproti pôvodným predpokladom Výboru pre makroekonomické prognózy z júna 2020 o 2,4 percenta HDP. Štatistický úrad zverejní oficiálny odhad rastu HDP za druhý štvrťrok 14. augusta 2020.

​Podľa KRRZ slovenská ekonomika dosiahla svoje dno v apríli tohto roka a postupne sa zotavuje s ostatnými krajinami eurozóny. "Indikátory sentimentu v zahraničí naznačujú prudšie zrýchlenie dopytu, avšak vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu po celom svete je oživenie neisté. Napriek zrýchľovaniu ekonomiky ostanú domáce kapacity v priemysle a v službách nevyužité počas celého roka," odhaduje KRRZ.

Prudký prepad hospodárstva je predovšetkým výsledkom zahraničného obchodu a investícií. "Pozitívne riziko vnímame vo vývoji súkromnej spotreby a indikátorov trhu práce. Fiškálne opatrenia budú naďalej tlmiť silnejší prepad zamestnanosti," konštatuje KRRZ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.