Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2020, 15:40

Posun v kauze Národného futbalového štadióna: polícia začala trestné stíhanie

Podľa predstaviteľov vlády boli zmluvy, ktoré s NFŠ uzavrel štát, neplatné. 

V polovici júla premiér Igor Matovič a podpredseda vlády Štefan Holý oznámili, že štát neodkúpi Národný futbalový štadión od podnikateľa Ivana Kmotríka.

Podľa predstaviteľov vlády boli zmluvy, ktoré s NFŠ uzavrel štát, neplatné. Konkrétne ide o dva dokumenty: o zmluvu o poskytnutí dotácie z 21. novembra 2013 a zmluvu o budúcej kúpnej zmluve z 10. mája 2016. Oba kontrakty mali byť podľa členov vlády v priebehu času dopĺňané mnohými dodatkami.

​Dnes úrad vlády informoval, že polícia začala v prípade trestné stíhanie. "Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave, ako orgán činný v trestnom konaní, začalo trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ informoval Štefan Holý o ďalšom posune vo veci trestného oznámenia týkajúceho sa výstavby NFŠ. 

Národný futbalový štadión sa začal stavať v septembri 2016 a dodatkom v rovnakom roku sa stanovila maximálna kúpna cena na 75,2 milióna eur. Už v priebehu roka 2018 sa však v posledných fázach výstavby začalo hovoriť o zvýšení nákladov.

Vláda Petra Pellegriniho koncom januára 2020 odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na futbalový štadión. Podľa dodatku sa cena zvýšila na 98,447 milióna eur.

Vo februári vtedajšia ministerka školstva Martina Lubyová povedala, že dodatočné náklady na zhotovenie štadióna vychádzali najmä zo zabezpečenia požadovaných štandardov Európskej futbalovej únie UEFA, bezpečnosti v priestoroch na štadióne a jeho okolí a tiež dopravných riešení vo verejnom záujme, ktoré požadovala pre kolaudáciu bratislavská mestská časť Nové Mesto.

​Ministerka tiež zdôraznila, že dodatočné náklady a ich oprávnenosť verifikovala známa audítorská spoločnosť KPMG. Za oprávnené dodatočné náklady sa pritom ohodnotili iba tie, ktoré nesúviseli s predlžovaním výstavby či nárastom cien materiálu.

Prvý ostrý štart na novom Tehelnom poli sa odohral 3. marca 2019 v rámci 21. kola fortunaligovej sezóny 2018/2019, keď Slovan Bratislava privítal v prestížnom derby dueli trnavský Spartak.

Premiéra sa odohrala pred vypredaným hľadiskom a domáci zdolali odvekého rivala z Trnavy po výsledku 2:0. Prvý súťažný gól na novom Tehelnom poli strelil niekdajší kanonier „belasých“ Andraž Šporar.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.