Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2020, 11:22

Priemyselníci rokujú o zvýšení štátnej pomoci. Príspevok podľa nich neodráža realitu

APZ presadzuje, aby bola výška príspevku pre zamestnanca ohraničená najmenej maximálnou výškou dávky v nezamestnanosti.

Priemyselníci rokujú o zvýšení štátnej pomoci. Príspevok podľa nich neodráža realitu
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Asociácia priemyselných zväzov rokuje s ministerstvom práce o možnostiach zvýšenia mesačného príspevku pre zamestnanca na zachovanie pracovného miesta, kým bude na Slovensku natrvalo zavedený nástroj kurzarbeit.

​Primárnym cieľom APZ je zvýšenie mesačného limitu, ktorý v súčasnosti predstavuje 880 eur, čo je 80 percent z priemernej mzdy na Slovensku. Tá dosahuje výšku okolo 1100 eur.

"S tým od začiatku nesúhlasíme. Keďže ide o pomoc priamo pre zamestnanca, výška príspevku musí odrážať jeho reálnu mzdu. V priemyselnej výrobe sa priemerná mzda pohybuje od 1500 eur vyššie," uviedol v stanovisku pre médiá generálny sekretár APZ Andrej Lasz.

APZ presadzuje, aby bola výška príspevku pre zamestnanca ohraničená najmenej maximálnou výškou dávky v nezamestnanosti, čo je polovica dvojnásobku priemernej mzdy na Slovensku a predstavuje sumu 1032 eur.

"Maximálny príspevok by sa tak priblížil k realite a zároveň spĺňal limit, ktorý už dnes povoľuje súčasná legislatíva," dodáva Lasz s tým, že nielen pre firmu a jej zamestnancov, ale aj pre štát je výhodnejšie pracovné miesto zachovať, ako zrušiť.

APZ uviedla, že ak sa budú rokovania uberať aj naďalej tým správnym smerom, vyšší príspevok môže byť realitou už od októbra 2020. Jeho výška by udržateľne pokryla obdobie do zavedenia stáleho kurzarbeitu. To sa odhaduje na január 2022.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.