Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2020, 18:00

Slovenský priemysel sa dostal na dve koľajnice. Jedna časť trpí, druhá sa rýchlo spamätáva

V priemysle sa otvorili nožničky medzi spotrebou a investíciami.

Slovenský priemysel sa dostal na dve koľajnice. Jedna časť trpí, druhá sa rýchlo spamätáva
Zdroj: Dreamstime

Jar priniesla drsný pád takmer pre všetky odvetvia priemyselnej výroby. V apríli naše fabriky vyprodukovali len 58 percent z toho, čo rok predtým. Júnové čísla už ukazujú návrat na úroveň 91,5 percenta. Pri bližšom skúmaní však štatistiky hovoria príbeh o dvoch koľajniciach.

Na tých rýchlejších je automobilový priemysel, ktorý už produkuje s menej ako desaťpercentnou stratou. Na dorovnanie minuloročných tržieb mu chýbalo menej ako jedno percento.

Výrazne pomalší návrat však zažívajú ďalšie dôležité sektory, ako je výroba kovov a kovových konštrukcií, kde produkcia stále stráca takmer štvrtinu. Dozadu nás ťahá aj sektor výroby strojov, ktorý odpisuje viac ako 15 percent.

Ťažkosti môžu naše strojárske spoločnosti priniesť až do finančných problémov, ktoré riešia napríklad aj požiadaním o dočasnú ochranu. To je aj prípad firmy Hydrex z Hriňovej. „Máme s príslušnými inštitúciami dohodnuté splátkové kalendáre. Chceme našu spoločnosť vrátiť po koronakríze do normálneho stavu,“ povedal Marian Beňo, generálny riaditeľ firmy.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.