Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2020, 00:00

Máme liek na komplikované tendre

Je absolútne neštandardné, aby obstarávanie trvalo roky, povedal pre HN prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Máme liek na komplikované tendre
Zdroj: TASR

Ako je na tom stavebníctvo na Slovensku v súčasnosti?
Je to dôležitá súčasť hospodárstva a ekonomiky Slovenska. Historicky tvorilo medzi ôsmimi až desiatimi percentami HDP. Dnes je to sedem percent, a to z dôvodu toho, že ekonomika v posledných štyroch rokoch rástla rýchlejšie, kým stavebníctvo stagnovalo. Aj tak je to relatívne veľký podiel v porovnaní s krajinami Európskej únie.


Je leto, stavebná sezóna je v plnom prúde. Ako to v segmente vyzerá po prvom pandemickom polroku?
Koronakríza postihla stavebníctvo relatívne málo, lebo veľká časť z neho funguje v exteriéroch. Problémom bol výpadok zahraničných pracovníkov, ale tí sa viac-menej dali nahradiť. Problémy boli aj pri dodávkach materiálov, lebo niektorí výrobcovia zatvorili a nepredávali. Problémy boli aj so špeciálnymi materiálmi zo zahraničia. Dodnes však pretrváva problém na strane investorov. V prípade súkromných stavieb sa významným spôsobom zvýšila opatrnosť investorov. Či sú to developeri, či priemyselné podniky vo výstavbe hál, alebo obyvatelia, ktorí si stavajú byty alebo domy. Sú opatrnejší, a tak zásadne klesol dopyt po začínaní novej výstavby. Pri verejnej výstavbe máme zase problémy najmä v regionálnych investíciách, ktoré sú financované z Integrovaného regionálneho operačného programu. Tu sa nám hromadne začali množiť prípady, keď mestá a obce prestávajú platiť aj na rozostavaných stavbách, lebo nedostávajú peniaze z operačného programu. Otázka je, do akej miery je to dôsledkom krízy, do akej presunu z ministerstva pôdohospodárstva pod nové ministerstvo pre investície. Osobne som pred dvoma týždňami písal list ministerke Veronike Remišovej a poprosil o nápravu. Peniaze tam ležia, ale nedostanú sa k zhotoviteľom.


Dá sa vyčísliť, aký bol pokles počas kritického obdobia?
Prieskum nálad poukázal na to, že pokles v súkromnom stavebníctve sa predpokladá v budúcom roku až o 40 percent. Veríme, že sa ekonomika pozbi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.